دکتر مریم قرائی

اصلاح لبخند لثه ای چگونه است؟

آیا اصلاح لبخند لثه ای امکان پذیر است؟ داشتن لبخند زیبا برای هر فردی جزو ملاک های مهم زیبایی محسوب می شود. لبخند و دندان ها تاثیر زیادی در چهره دارند و در اولین برخود این لبخند است که باعث جلب اعتماد و حس امنیت در ارتباط می شود. از این رو اهمیت اصلاح طرح لبخند بیشتر می شود و روزانه افراد زیادی برای آن به مطب دندانپزشک مراجعه می کنند. مشکلات دندان ها متفاوت است به طوری که ظاهر دندان ها، پوسیدگی آن ها و یا نامرتبی می تواند در داشتن یک لبخند کمک کند. یکی دیگر از این مشکلاتی که مانع داشتن یک لبخند زیبا می شود، لثه ها هستند. لثه ها هنگام لبخند به میزان محدودی مشاهده می شوند و اگر این میزان افزایش یابد و هنگام خندیدن بخش زیادی از لثه ها مشخص باشند، در اصطلاح به آن لبخند لثه ای می گویند.

حال این لبخند چه ویژگی هایی دارد و برای درمان آن چه راه حل هایی وجود دارد؟ با ما همراه باشید تا در ادامه به توضیح بیشتر آن بپردازیم.

لبخند لثه ای چیست؟

ممکن است شما نیز افرادی را دیده باشید که هنکام لبخند زدن بخش زیادی از لثه هایشان مشخص است. این مشکل باعث می شود فرد اعتماد به نفس خود را از دست بدهد و خود را از یک لبخند آسوده محروم سازد . لبخند لثه ای ممکن است به دلایلی مانند کوتاه بودن آج دندان و یا جابجایی بیش از اندازه لب بالا و همچنین اگر ارتفاع استخوان فک بالا زیاد باشد. اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی و علم های نوین دیگر این موضوع لاینحل نیست و قابل درمان است.

لبخند لثه ای

چرا لبخند لثه ای ایجاد می شود؟

عوامل زیادی در ایجاد لبخند لثه ای موثر هستند. این دلایل می توانند اکتسابی و یا ژنتیکی باشند که در ادامه به برخی از آن اشاره می کنیم.

  • بیماریهای لثه و التهاب آن
  • رشد بیش از اندازه استخوان فک بالا
  • حرکت زیاد لب بالا
  • فرم ارثی لثه ها
  • استفاده از برخی داروها
  • رشد زیاد لثه ها به خاطر ارتودنسی نادرست
  • درمان های نادرست ترمیم دندان ها

درمان لبخند لثه ای

درمان هایی که برای از بین بردن این مشکل در نظر گرفته می شود، با توجه به نوع علت بروز آن دسته بندی می شود. علت های ایجاد لبخند لثه ای و شرایط جسمی بیمار باعث می شود نوع درمان انتخاب گردد. بهتر است انتخاب آن را به عهده بهترین دکتر اصلاح طرح لبخند بگذارید تا با تجربه و مهارت خود انتخاب درست را برگزیند. چرا که هر روش مطابق با تاثیری که بر روی زیبایی می گذارد انتخاب می شود و روش نادرست ممکن است نتیجه رضایتمندی را به همراه نداشته باشد.

افزایش طول تاج دندان

این درمان در حالتی انجام می شود که طول دندان ها کوتاه باشد. به گونه ای که با افزایش طول دندان ها ، مشاهده لثه ها محدود می شود. در این درمان به سادگی لبخند لثه ای برطرف می شود و زیبایی دندان ها نمایان می گردد.

پایین آوردن لب بالا

زمانی که تاج دندان ها بلند باشد می توان با بهره گیری از لب ها و پایین آوردن آن ، قسمتی از دندان ها را پوشان. به گونه ای که با جراحی کوچک، لب ها پایین تر می آیند و نقش پوششی ایفا می کنند که باعث از بین رفتن لبخند لثه ای می شود. البته در مواردی نیز می توان با افزایش حجم لب ها نیز این درمان را انجام داد. زمانی که لب ها باریک و نازک باشند ، انگاه با حجم دهی لب، می توان این عارضه را برطرف نمود . این حجم دهی به این صورت است که با برداشتن بافت از زیر لب و اضافه کردن آن به بالای آن ، افزایش حجم رخ می دهد.

جراحی فک

در صورتی که وضعیت بیمار شدید باشد و نتواند با روکش دندان و یا روش های کمکی دیگر آن را برطرف نمود، باید از جراحی فک استفاده کرد. جراحی فک در مواقعی است که لثه ها بیش از اندازه مشاهده می شوند کاربرد دارد که با جراحی می توان مشکل را برطرف نمود. ممکن است در برخی موارد جراحی فک را با روش های درمانی دیگر ترکیب کرد.

اصلاح طرح لبخند لثه ای چه مزایای دارد؟

این درمان می تواند لبخند زیبا را به شما هدیه دهد. داشتن لبخند زیبا در اولین گام ارتباط با اطرافیان ، باعث می شود تاثیرگزاری کلام و رفتار شما چند برابر گردد. با این روش درمانی خط لثه ترمیم می شود و قسمت اضافه آن برداشته می شود . در مورادی که لبخند لثه ای از کوتاه بودن طول تاج دندان ها باشد می توان به راحتی با برداشتن و جدا کردن لثه بالای دندان ها این مشکل را رفع نمود که دوره بهبود و درمان آن نیز بسیار کوتاه است. از این رو شما می توانید به راحتی لبخند زیبا داشته باشید.

کلام آخر

با توجه به موارد ذکر شده اگه لبخند زیبایی ندارید . اگر در جمع از خندیدن امتنا می ورزید و لثه های شما بیش ار اندازه دیده می شوند، دیگر نگران نباشید برای آن درمان های متعددی وجود دارد که دندانپزشک ترمیمی و زیبایی به سادگی می تواند آن را برطرف نماید.

دیگر این موضوع اعتماد به نفس شما را کاهش نمی دهد و شما می توانید با مراجعه به یک دندانپزشک خوب بهترین درمان را انتخاب کنید. البته این نکته را در نظر داشته باشید که یک دندانپزشک می تواند در نتیجه درمان بسیار تاثیر گذار باشد. در نتیجه با دقت و بررسی کافی دندانپزشک خود را انتخاب نمایید.

دکتر مریم قرائی

دکتر مریم قرائی

دکتر مریم قرائی در سال ۱۳۶۰ از دبیرستان روشنگر دیپلم تجربی خود را دریافت نموده اند و در کنکور سال ۱۳۶۱ که دانشگاه ها پس از مدت ۳ سال تعطیلی بازگشایی شدند در رشته دندانپزشکی دانشگاه تهران پذیرفته شدند و در سال ۱۳۶۷ از دانشگاه تهران فارغ التحصیل شدند. پس از گذراندن ۵ سال طرح خارج از مرکز در بیمارستان شهید لواسانی تهران ، به استخدام وزارت نفت درآمدند و در بیمارستان وزارت نفت واحد دندانپزشکی فعالیت نمودند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا