دکتر مریم قرائی

افزایش طول تاج دندان ها

افزایش طول تاج دندان ها به چه منظور انجام می شود؟ داشتن لبخند زیبا انگیزه ای است که باعث می شود افراد زیادی به فکر سلامت و زیبایی دندان های خود باشند و برای داشتن دندان هایی مرتب و سفید اقدام به انجام جراحی های متفاوت می کنند، یکی از این جراحی ها افزایش تاج دندان ها است. افزایش طول تاج دندان به روش های مختلفی انجام می شود و جراحی کی از راهکاری های اصلاح لبخند لثه ای است که در ادامه به تفصیل شرح می دهیم .

جراحی دندان عموما به یکی از دو دلیل سلامت یا زیبایی انجام می گیرد، افزایش طول تاج دندان از جمله جراحی هایی است که هم جنبه ی زیبایی دارد و هم برای سلامت بیشتر دهان و دندان ها انجام می شود.

جراحی افزایش طول تاج دندان به چه منظور انجام می شود؟

به طور ژنتیکی بخش زیادی از دندان ای برخی افراد با بافت لثه پوشانده شده است و زیبایی دندان ها را زایل کرده است این افراد به قصد زیبایی تحت جراحی افزایش طول تاج دندان ها قرار می گیرند.

گاهی به تشخیص پزشک معالج برای درمان دندانی که مورد پوسیدگی شدید یا شکستگی در بخشی از تاج دندان شده است و نیاز به  انجام ایمپلنت یا جراحی های دیگر دارد لازم است ابتدا جراحی افزایش تاج دندان در جهت اصلاح طرح لبخند را انجام دهند تا امکان انجام سایر جراحی ها فراهم شود .

جراحی افزایش طول دندان

هنگامی که غذا را می جویم ذرات ریز غذای موجود در دهان، در تماس مستقیم با لثه و دندان ها قرار می گیرند، که برای جلوگیری از ورود این ذرات به لثه و دندان ها، باید بافت لثه به دندان چسبیده باشد به این منظور لثه به میزان حداقلی دو میلی متر از تاج دندان احتیاج دارد تا بتواند با چسبیدن به آن مانع از ورود ذرات غذایی و ایجاد پوسیدگی و عفونت و نیاز به درمان پوسیدگی دندان شود.

نحوه ی افزایش طول تاج دندان ها

برای انجام جراحی افزایش طول تاج دندان نیازی به بیهوشی کامل نیست و بیهوشی موضعی فقط در دندان مد نظر ایجاد می شود تا بافت لثه را شکاف دهد .بافت لثه را در محل دندان شکاف می دهند و نسج اطراف دندان را تا جایی که استخوان نگه دارنده ی دندان قابل دسترسی قرار بگیرد از روی و اطراف دندان کنار می زنند. در این مرحله گاهی برداشتن مقداری از بافت لثه امکان انجام درمان را فراهم می کند اما در مواقعی لازم است مقداری از بافت استخوان نگهدارنده تراشیده شود که این عمل معمولا با قلم دندانپزشکی انجام می شود . و پس از شست و شوی دقیق محل جراحی با سرم های استریل، شکاف را بخیه می زنند و تا زمان ترمیم زخم از پانسمان دهانی استفاده می کنند تا از آسیب به موضع جراحی جلوگیری شود.

نکات مراقبتی پس از انجام جراحی افزایش طول تاج دندان ها

در صورتی که پس از جراحی افزایش تاج دندان صورت بیمار دچار تورم شود می توان با درمان های خانگی مانند کمپرس سرد تورم را کاهش داد. ولی اگر پس از تکرار این عمل، تورم کاهش نیافت و بیمار تب کرد لازم است به پزشک مراجعه کند، زیرا تب یکی از علائم عفونت است .

  • لازم است بیمار از وارد کردن هر گونه شی خارجی در دهان یا استفاده از مسواک در روز اول پس از جراحی خودداری کند.
  • هر پدیده ای که فشار هوای درون دهان را تغییر دهد، احتمال کنده شدن پانسمان و تحریک جراحت را بالا می برد، پس بیمار باید تا بهبود کامل جراحت از مصرف سیگار جدا خودداری کند .
  • نوشیدنی یا غذاهایی که جراحت را تحریک می کنند می توانند احساس درد را تشدید کنند پس ترجیحا از مایعات و غذاهای سرد استفاده و از خوردن مواد غذایی ترش یا تند خودداری شود.
عمل بالا بردن لثه

عوارض و خطرات ناشی از انجام جراحی افزایش طول تاج دندان ها

درد و عفونت ناشی از جراحی تا حدی طبیعی است اما در صورت تداوم و تشدید لازم است بیمار در اسرع وقت به پزشک متخصص مراجعه کند. یکی از عوارض جدی و محتمل در جراحی افزایش طول تاج دندان ها مربوط به زمانی است که در برداشتن بخشی از بافت استخوان نگهدارنده ی دندان دقت نشود، که امکان لق شدگی دندان و افتادن آن وجود دارد و دندان مذکور قابلیت ایمپلنت را هم از دست می دهد.

جراحی افزایش طول تاج دندان ها همچون دیگر جراحی ها دارای عوارضی است که بدیهی است با دقت در انتخاب پزشک می توان این عوارض را به حد زیادی کاهش داد .برای انجام جراحی افزایش تاج دندان ها و کسب اطلاعات کافی به مطب دکتر مریم قرایی مراجعه کنید.

 

دکتر مریم قرائی

دکتر مریم قرائی

دکتر مریم قرائی در سال ۱۳۶۰ از دبیرستان روشنگر دیپلم تجربی خود را دریافت نموده اند و در کنکور سال ۱۳۶۱ که دانشگاه ها پس از مدت ۳ سال تعطیلی بازگشایی شدند در رشته دندانپزشکی دانشگاه تهران پذیرفته شدند و در سال ۱۳۶۷ از دانشگاه تهران فارغ التحصیل شدند. پس از گذراندن ۵ سال طرح خارج از مرکز در بیمارستان شهید لواسانی تهران ، به استخدام وزارت نفت درآمدند و در بیمارستان وزارت نفت واحد دندانپزشکی فعالیت نمودند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا