دکتر مریم قرائی

بلیچینگ دندان

آیا می دانید بلیچینگ دندان در چه مواردی مورد استفاده قرار می گیرد؟ آیا این اقدام موجب از بین رفتن دائمی زردی دندان می شود؟ آیا بلچینگ به ددندان آسیب می زند؟

امروزه زیبایی جزو بارزترین آیتم های ارتباط موثر محسوب می شود . همه زیبایی را دوست دارند و به دنبال زیباتر شدن هستند . دندان برخلاف تصور از جمله مواردی است که باعث جذاب تر شدن فرد می شود و شاید هیچ یک از اعضای صورت به اندازه یک لبخند زیبا نتواند خوشحالی شما را نشان دهد و داشتن لبخند زیبا اطرافیان را به ارتباطی موثر ترغیب می کند . حال با گذر زمان دندان ها به دلایل مختلف آسیب می بینند و یا تغییر رنگ می دهند . اما در حوزه دندانپزشکی برای آن راه حل مناسب ارائه شده است .

علت دندان های تیره چیست؟

سفید بودن دندان ها در زیبا نشان دادن آن ها تاثیر گذار است گاهی دندان ها مرتب هستند اما به خاطر رنگ نامطلوب دیده نمی شوند و یا تاثیر مثبتی ندارند . سفید کردن دندان از جمله روش هایی است که برای رفع تیرگی دندان ها استفاده می شود . بنابراین از بلیچینگ دندان بهره گرفته می شود.

✅ بلیچینگ یا کامپوزیت دندان

همه افراد در معرض تغییر رنگ دندان هایشان هستند حتی کسانی که به صورت مداوم از مسواک استفاده می کنند و بهداشت دهان و دندان را رعایت می کنند ، باز ممکن است ، در معرض تغییر رنگ در درجه های مختلف باشند . دندان ها به مرور زمان بر اثر مواد رنگدانه دار مانند چای ، قهوه ، نوشابه و … دچار تغییر رنگ می شوند . البته عادت های بد غذایی ، افزایش سن و دخانیات نیز عامل تیرگی دندان ها هستند . علت های ژنتیکی نیز برای تغییر رنگ دندان ذکر می شود که روش های نوین ، نسبت به بعضی از آن ها موفقیت آمیز بوده است . در ادامه در مورد روش سفید کردن دندان توضیحات بیشتری ارائه می شود .

نحوه انجام بلیچینگ دندان

بلیچینگ دندان چیست؟

سفید کردن دندان که با نام بلیچینگ دندان معرفی می شود ، درمانی است که در آن بدرنگی ها و تیرگی دندان ها برطرف می شود . در بلیچینگ دندان موادی حاوی پراکسید هیدروژن یا پراکسید کربامید در این روش استفاده می شود که در آن جرم ها و زردی دندان برطرف می شود به طوری که مولکول این مواد به مینای دندان نفوذ کرده و تیرگی را از ریشه برطرف می کند . با پیشرفت دانش دندانپزشکی امروزه برای سفید کردن را های مختلف معرفی می شود اما بهترین حالت این است این امر به دندانپزشک خوب واگذار شود تا با توجه به وضعیت دندان های بیمار روش مناسب را انتخاب نماید .

فواید بلیچینگ دندان

اگر یک مزیت بزرگ برای بلیچینگ دندان ذکر شود می توان به اثر بخشی خوب و با دوام بودن آن اشاره کرد . موفقیتی که در سفید کردن دندان با استفاده از بلیچینگ دریافت می شود خیلی بیشتر از روش های دیگر است و حتی دندان های جرم دار و زرد با استفاده از این روش شیمیایی درمان می شود .

عوارض بلیچینگ

حال این سوال پیش خواهد آمد بلیچینک در صورت کارآمد بودن آیا عوارض دارد؟ بلیچینگ دندان به خاطر غیر تهاحمی بودن آن عوارض خاصی ندارد و خطر ساز نیست ، تنها ممکن است برخی افراد به مواد شیمیایی آن حساسیت داشته باشند که در ساعات اولیه بعد از انجام بلیچینگ دندانپزشک متوجه حساسیت می شود . حساسیت ها به مرور برطرف می شود که دندانپزشک ، توصیه های لازم را به بیمار ارائه می دهد.

اقدامات سفید کردن دندان

جرم گیری دندان بهتر است یا بلیچینگ دندان؟

جرم گیری دندان ها یک روش برای سفیدتر شدن دندان هخا است که برای برطرف کردن لکه ها و زردی دندان ها مورد استفاده قرار می گیرد و با برداشتن لایه سطحی زرد رنگ که روی دندان ها قرار گرفته ، باعث سفید شدن دندان ها می شود . گرچه این روش ها یک هدف را دنبال می کنند اما نحوه برخوردشان با دندان و ماندگاری آن ها متفاوت است . جرم گیری دندان دوام کمتری دارد و معمولا باید تکرار شود و برای لکه های عمیق به کار نمی رود . افرادی که سیکار می کشند و استفاده از کافعین در آن ها زیاد است ، روی دندان خود لکه های عمیقی دارند که لازم است برای سفید کردن دندان از بلیچینگ دندان بهره گیرند .

عکس قبل و بعد بلیچینگ دندان

بلیچینگ دندان در مطب

بلیچینگ دندان خود روش های مختلفی دارد که هم می تواند توسط دندانپزشک انجام شود و هم توسط بیمار با راهنمایی دندانپزشک در منزل انجام شود . بلیچینگ در مطب به دو صورت عمومیت دارد:

  • بلیچینگ با لیزر
  • بلیچینگ بدون لیزر

در روشی که از لیزر استفاده می شود با اشعه لیزر ، مواد سفید کننده فعال می شود و سریعتر عمل می کند . دندانپزشک در حین کار با مواد مخصوص از لثه ها محافظت می کند و آنگاه مواد سفید کننده روی دندان ها قرار می گیرد . برای فعال شدن این مواد یا به صورت شیمیایی انجام می شود یا با گرما و یا نور که در نتیجه تفاوتی نخواهد داشت و دندانپزشک روش مناسب را انتخاب می کند . برگزیدن این روش ها در هزینه بلیچینگ دندان موثر است و از قبل در مورد آن به بیمار مشاوره داده می شود .

دکتر مریم قرایی جراح دندانپزشک ، با دانش و تجربه خود ، مشکلات دندانی را به بهترین شکل برای بیماران خو انجام می دهند و رضایتمندی بیماران خود را فراهم نمودند. شما عزیزان جهت مشاوره و وقت قبلی می توانید با شماره های و تماس حاصل نمایید و یا به اینستاگراگ ایشان مراجعه نمایید .

بلیچینگ دندان در منزل

در این روش بیمار به دندانپزشک مراجعه می نماید و با راهنمایی دندانپزشک و تهیه تمپ مناسب در منزل می توانند بلیچینگ دندان را انجام دهند به این صورت که مواد سفید کننده روی تمپ ریخته و روی دندان گذاشته می شود و حدود 5 تا 20 دقیقه با توجه به نوع مواد روی دندان قرار می گیرد و بعد شستشو می شود . تفاوت مهمی که بلیچینگ در منزل با مطب دارد مدت زمانی است که برای انجام آن صورت می گیرد . به طوری که بلیچینگ در مطب دندانپزشک حدود 30 دقیقه به نتیجه دلخواه می رسد ولی برای بیمارانی که خود اقدام به سفید کردن دندانهایشان می کنند این زمان یک ماه و گاها بیشتر طول می کشد .

آیا بلیچینگ دندان محدودیت سنی دارد؟

سفید کردن دندان محدودیت سنی ندارد و برای افراد بالای 18 سال انجام می شود . تنها برای افرادی که دندان های جلویشان پر شده است و زنگ مشابه دندان دارند ، بعد از بلیچینگ ، رنگ دندان ها سفید می شود و قسمت پر شدگی به حالت قبل باقی می ماند در نتیجه بهتر است اگر قصد پر کردن دندان هایتان را دارید در ابتدا بلیچینگ دندان را انجام دهید . البته اگر از قبل مجبور به پر کردن بوده اید می توان با مواد روش تر پرکردگی را تعویض نمود .

دکتر مریم قرائی

دکتر مریم قرائی

دکتر مریم قرائی در سال ۱۳۶۰ از دبیرستان روشنگر دیپلم تجربی خود را دریافت نموده اند و در کنکور سال ۱۳۶۱ که دانشگاه ها پس از مدت ۳ سال تعطیلی بازگشایی شدند در رشته دندانپزشکی دانشگاه تهران پذیرفته شدند و در سال ۱۳۶۷ از دانشگاه تهران فارغ التحصیل شدند. پس از گذراندن ۵ سال طرح خارج از مرکز در بیمارستان شهید لواسانی تهران ، به استخدام وزارت نفت درآمدند و در بیمارستان وزارت نفت واحد دندانپزشکی فعالیت نمودند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا