دکتر مریم قرائی

ترمیم دندان پوسیده جلو

ترمیم دندان پوسیده جلو چگونه انجام می شود؟ آیا راهی برای ترمیم دندان پوسیده جلو وجود دارد که در هنگام لبخند مشخص نباشد؟ پوسیدگی یکی از شایع ترین اختلالات در میان کودکان و بزرگسالان است. لازم است به درمان پوسیدگی دندان توجه کنید. در غیر این صورت ممکن پوسیدگی گسترش یافته و اقدامات پیچیده تری برای حفظ دندان نیاز باشد. در این مقاله از سایت دکتر مریم قرائی قصد داریم به هر آنچه باید در ارتباط با این مورد و همچین ترمیم زیبایی دندان های جلو بدانید، به شما بگوییم.

ترمیم دندان پوسیده همراه با اقدامات زیبایی چگونه انجام می شود؟

برای ترمیم دندان جلو لازم است پوسیدگی برداشته شود و سپس ترمیم زیبایی انجام شود. ترمیم دندان با کامپوزیت یکی از اقداماتی است که در راستای آن مورد استفاده قرار می گیرد. برخی از اصلی ترین مراحل ترمیم دندان پوسیده جلو شامل مراحل زیر می شود:

ترمیم دندان پوسیده در دندان‌های جلویی معمولا با استفاده از دو روش اصلی، یعنی ترمیم با استفاده از کامپوزیت و ترمیم با استفاده از ترمیمی کامل (Crown) انجام می‌شود. این نوع ترمیمی که برای دندان پوسیده جلویی استفاده می‌شود، به میزان تخریب دندان و نیاز دندان شما و ظاهر آن بستگی دارد.

ترمیم پوسیدگی دندان های جلو

اگر پوسیدگی در دندان جلویی شما نسبتا کمتر و تخریب دندان کمتری داشته باشد، معمولا ترمیم با استفاده از کامپوزیت انجام می‌شود. در این روش، پوسیدگی از دندان پاک شده و سپس ماده‌ای کامپوزیت (رزین) به طور لایه‌ای بر روی دندان اعمال می‌شود و سپس با استفاده از اشعه UV تثبیت می‌شود. این روش علاوه بر اینکه نیاز به حذف کمتری از ساختار طبیعی دندان دارد، نتیجه طبیعی‌تری در ظاهر دندان را به ارمغان می‌آورد.

اما اگر پوسیدگی شدیدتر و تخریب بیشتری در دندان وجود داشته باشد، ممکن است نیاز به استفاده از ترمیمی کامل (Crown) باشد. در این روش، بخشی از دندان که پوسیدگی دارد، حذف می‌شود و سپس تاجی (Crown) ساخته می‌شود که بر روی دندان قرار می‌گیرد. تاج می‌تواند از مواد مختلفی مانند پورسلن، متالوکساید و یا آمالگام (آلیاژ فلزی) ساخته شود. استفاده از تاج به دندان استحکام بیشتری می‌بخشد و در عین حال ظاهر طبیعی دندان را بازسازی می‌کند.

مزایای ترمیم دندان پوسیده جلو چیست؟

بهترین روش ترمیم دندان پوسیده جلویی بستگی به شرایط خاص شما و نظر دندانپزشکتان دارد. برای تشخیص و درمان دقیق پوسیدگی دندان‌های جلویی، توصیه می‌شود به دندانپزشک مراجعه کنید تا بر اساس وضعیت خاص دندان‌های شما، بهترین روش درمانی را تعیین کند. اما از جمله مزایای استفاده از این روش میتوان به درمان پوسیدگی با حفظ ظاهر زیبای دندان اشاره کرد. البته لازم به ذکر است مراقبت های بعد پر کردن دندان برای حفظ دندان و ماندگاری ترمیم لازم است انجام شود.  

چه زمانی باید برای ترمیم زیبایی دندان پوسیده جلو اقدام کرد؟

هر زمان نشانه‌ای از پوسیدگی در دندان های جلو مشاهده کردید، قبل از آنکه پوسیدگی به بخش های دیگر دندان و یا دندان های دیگر گسترش یابد، بهتر است برای درمان اقدام کنید. در این راستا لازم است علائم پوسیدگی دندان های جلو توجه کنید. از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • لکه‌های سیاه یا قهوه‌ای
  • حساسیت
  • درد
  • تغییر در شکل و اندازه دندان
  • بوی بد دهان
  • سوراخ شدن دندان
  • آبسه لثه
ترمیم زیبایی پوسیدگی دندان

همینطور در معاینات روتین دندانپزشکی ممکن است دندانپزشک شما متوجه وجود پوسیدگی و یا هر گونه مشکل در لثه و دندان های جلو شود و نیاز باشد اقدامات درمانی لازم در این خصوص انجام شود.

عصب کشی دندان جلو

زمانی که پوسیدگی دندان گسترش یابد، ممکن است نیاز به عصب کشی دندان های جلو و در نهایت روکش پیدا کنید. در مراحل عصب کشی پالپ آسیب دیده دندان خارج می شود و در ادامه بعد از اتمام همه مراحل عصب کشی دندان، برای ساخت روکش جدید مشابه دندان های طبیعی خود فرد اقدام می شود.

سوالات متداول

آیا ترمیم دندان جلو در یک جلسه انجام می شود؟

ترمیم دندان های پوسیده کرده جلو معمولا در یک جلسه انجام می شود. مگر آنکه لثه آبسه کرده باشد و داروهایی قبل از درمان برای شما تجویز شود.

آیا برای ترمیم دندان جلو از ایمپلنت استفاده می شود؟

زمانی که پوسیدگی به قدری گسترش یافته باشد که هیچ راهی برای حفظ دندان وجود نداشته باشد، از ایمپلنت دندان استفاده شود.

مناسب ترین روش اصلاح پوسیدگی و ترمیم زیبایی دندان جلو چیست؟

مناسب ترین راهکار با معاینه دندان شما توسط دندان پزشک به شما توصیه می شود. بنابراین این درمان را جدی بگیرید. 

دکتر مریم قرائی

دکتر مریم قرائی

دکتر مریم قرائی در سال ۱۳۶۰ از دبیرستان روشنگر دیپلم تجربی خود را دریافت نموده اند و در کنکور سال ۱۳۶۱ که دانشگاه ها پس از مدت ۳ سال تعطیلی بازگشایی شدند در رشته دندانپزشکی دانشگاه تهران پذیرفته شدند و در سال ۱۳۶۷ از دانشگاه تهران فارغ التحصیل شدند. پس از گذراندن ۵ سال طرح خارج از مرکز در بیمارستان شهید لواسانی تهران ، به استخدام وزارت نفت درآمدند و در بیمارستان وزارت نفت واحد دندانپزشکی فعالیت نمودند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا