دکتر مریم قرائی

پر کردن دندان + نحوه و مراحل آن

در چه مواقعی به پر کردن دندان نیاز پیدا می کنید؟ دندان ها بخش اصلی و مهم اعضای بدن محسوب می شوند که آسیب دیدگی و پوسیدگی آن ها می تواند درد را به جان همه اعضای بدن اندازد. دندان درد را عمده افراد حداقل یک بار تجربه کرده اند و می دانند دندان درد چقدر طاقت فرسا و غیر قابل تحمل است .

اما راه هایی برای درمان درد دندان وجود دارد که باعث می شود از درد خلاص شویم . یکی از آن ها از بین بردن پوسیدگی و پر کردن دندان است . پر کردن دندان به سلامت دندان و ماندگاری آن کمک می کند. با ما همراه باشید تا در مورد این روش موثر بیشتر بدانید.

پر کردن دندان چه زمان لازم است؟

درمان پوسیدگی دندان به سن خاصی مرتبط نیست و ممکن است در هر شرایط سنی لازم باشد. مشکل دهان و دندان جزو مهم ترین عامل از دست رفتن دندان است و حتی می تواند به لثه نیز آسیب وارد کند. اما خبر خوب این است که امروزه روش موثری وجود دارد تا از پوسیدگی دندان ها پیشگیری کند و یا از پیشرفت آن جلوگیری کند.

نحوه پر کردن دندان

دندانی هایی که پوسیده شده اند توسط متخصص دندانپزشک معاینه می شوند و تمام پوسیدگی ها و قسمت هایی که دچار آسیب هستند ، از دهان خارج می شود. در این وضعیت اگر دندان ها در شرایط مساعد نبودند و نیاز به دندانپزشک خوب برای عصب کشی دارید و حتی ریشه دندان ها باید عاری از پوسیدگی و آسیب دیدگی باشند. بعد از این مرحله دندان ها به طور موقت پر می شوند. موقتی بودن آن به این خاطر است که پر شدن دندان ها ممکن است حساسیت دندانی ایجاد کند، بعد از چند روز بیمار به دندانپزشک ترمیمی و زیبایی مراجعه کرده و در صورت مساعد بودن شرایط ، مواد موقت خارج شده و دندان برای پر شدن دائمی آماده می گردد.

نکته دیگر در مراحل پر کردن دندان ها ، استفاده از مواد پر کننده است . این مواد متناسب با قسمت پرشونده ، متفاوت است به این صورت که برای پر کردن دندان های آسیایی که وظیفه جویدن غذا را به عهده دارند، باید از مواد سخت تر و مقاوم تر استفاده شود. اما این شرایط برای دندان های جلویی متفاوت است به گونه ای که هم رنگ بودن مواد با دندان های جلویی از اهمیت بیشتری برخوردار است.

اگر پر کردن دندان توسط دندانپزشک ترمیمی و زیبایی انجام نشود و دندانپزشک از تخصص کافی برخوردار نباشد، دندان ها مجدد دچار پوسیدگی می شوند و حتی ممکن است به ریشه دندان نیز نفوذ کند . علاوه بر آن زیبایی دندان ها باید رعایت شود به طوری که حفظ طرح لبخند بیمار لازم و ضروری است.

مواد پر کننده دندان

برای پر کردن دندان از مواد مختلفی استفاده می شود که در ادامه به توضیح هر کدام می پردازیم .

مواد پر کننده دندان

آمالگام برای پر کردن دندان

از قدیمی ترین مواد استفاده شده در روند پر کردن، آمالگام است . این مواد رنگ نقره ای دارد و از ترکیب چند فلز تشکیل شده است . این مواد از مقاوم ترین مواد پر کننده محسوب می شود و در هنگام استفاده باید مقداری از دندان تراشیده شود تا به خوبی به دندان وصل شود. البته به خاطر جنس فلز این مواد، احتمال حساسیت به سرما و گرما برای بیمار وجود دارد.ترمیم دندان با آمالگام یک راهکار رایج و قدیمی است.

کامپوزیت برای پر کردن دندان

کامپوزیت دندان همرنگ دندان است و لازم نیست برای پر کردن دندان ، قسمت سالم دندان تراشیده شود. این مواد دچار خوردگی نخواهد شد اما زمانی که مقدار پوسیدگی ناچیز بود ، استفاده می شود. البته این نکته نیز مهم است که این ماده به خاطر هم رنگ بودن با دندان ممکن است در مقابل رنگدانه های مواد غذایی مانند چای و قهوه ، تغییر رنگ داشته باشد. ترمیم دندان با کامپوزیت یک راهکار برای ترمیم همرنگ است.

همچنین استفاده از این پر کننده نیزا به زمان بیشتری دارد.

سرامیک برای پر کردن دندان

سرامیک با نام دیگر پرسلن به عنوان مواد پر کننده دندان ها مورد استفاده قرار می گیرد. این مواد در لابراتور دندانپزشکی تهیه می شود و مشابه دندان واقعی است . این ویژگی باعث شده تشخیص آن آسان نباشد و طرح لبخند بیمار حفظ شود. این مواد به نسبت دو مواد دیگر گرانتر بوده و برای اینکه حجم و فضای اشغالی آن بیشتر است باید قسمت بیشتری از دندان سالم تراشیده شود تا به خوبی به دندان بچسبد.

طلا برای پر کردن دندان

این مواد از گران ترین مواد پر کننده دندان محسوب می شود و مانند پرسلن در لابراتور دندانپزشکی ساخته می شود. این مواد پر کننده در مقابل مواد غذایی بسیار مقاوم است و دچار تغییر نمی شود.

پر کردن دندان بدون درد انجام می شود

در گام نخست برای اینکه بیمار دردی را احساس نکند از یک ژل بی حسی یا تزریق بی حس کننده موضعی استفاده می شود و بعد از آن بهترین دندانپزشک ترمیمی ، شروع به خارج کردن پوسیدگی نموده و دندان ها را عاری از هر گونه آسیب می کنند . اگر دندان نیاز به عصب کشی و یا ترمیم ریشه دندان داشته باشد در این مرحله انجام می گردد. پر کردن دندان ها در صورتی که ریشه دندان ترمیم نشده باشد بسیار خطرناک است و ممکن است آسیب به مرور شدت یافته و حتی منجر به از دست دادن دندان شود.

هزینه پر کردن دندان

هزینه ای که برای پر کردن دندان در نظر گرفته می شود به نوع مواد پر کننده ، نیاز بودن به عصب کشی و یا ترمیم ریشه دندان مرتبط است . دندانپزشک در معاینه اولیه وضعیت دندان ها و میزان آسیب دیدگی را بررسی می کند و مطابق به آن هزینه نهایی را اعلام می نماید.

جان کلام

پوسیدگی دندان به هر دلیلی ممکن است ایجاد شود ولی باید به سرعت درمان شود تا پوسیدگی پیشرفت نکرده و دندان های دیگر و یا ریشه دندان را تحت تاثیر قرار ندهد. از درمان های کاربردی پوسیدگی دندان استفاده از پر کردن دندان است . مدتی بعد از پر کردن دندان ممکن است حساسیت ایجاد شود که یک موضوع طبیعی قلمداد می شود. اما اگر حساسیت بعد از دو هفته ادامه دار بود باید به دندانپزشک خود مراجعه نمایید .

مهارت دندانپزشک در داشتن یک نتیجه رضایت بخش نقش مهمی دارد . برخی از دندان های پر شده بعد از مدتی دچار شکستگی می شوند که در نتیجه استفاده از مواد نامرغوب خواهد بود . پس برای درمان حتما به یک متخصص دندانپزشک خوب مراجعه نمایید و با رعایت بهداشت دهان و دندان خود ، از ایجاد آسیب به دندان ها جلوگیری نمایید.

 

دکتر مریم قرائی

دکتر مریم قرائی

دکتر مریم قرائی در سال ۱۳۶۰ از دبیرستان روشنگر دیپلم تجربی خود را دریافت نموده اند و در کنکور سال ۱۳۶۱ که دانشگاه ها پس از مدت ۳ سال تعطیلی بازگشایی شدند در رشته دندانپزشکی دانشگاه تهران پذیرفته شدند و در سال ۱۳۶۷ از دانشگاه تهران فارغ التحصیل شدند. پس از گذراندن ۵ سال طرح خارج از مرکز در بیمارستان شهید لواسانی تهران ، به استخدام وزارت نفت درآمدند و در بیمارستان وزارت نفت واحد دندانپزشکی فعالیت نمودند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا