دکتر مریم قرائی

درمان فاصله بین دندان ها

فاصله بین دندان ها یا دیاستم علاوه بر اینکه می تواند زیبایی دهان و چهره فرد را تحت تاثیر قرار دهد، احتمال اینکه مشکلاتی در تکلم فرد هم ایجاد کند وجود دارد، لذا بهتر است هر چه سریعتر برای درمان فاصله بین دندانهایتان اقدام کنید.

با ما همراه باشید تا در ادامه مطلب در رابطه با علت فاصله بین دندان ها و روش های درمانی آن صحبت کنیم.

علت فاصله بین دندان ها چیست؟

  • در بعضی از بچه ها، پس از رویش دندان های شیری  سایز آنهادیگر تغییری نمی کند اما به مرور فک آنها بزرگتر می شود و همین امر باعث ایجاد فضای خالی بین دندان های فرد می شود.
  • اختلاف سایز بین فک و دندان ها
  • عادت های اشتباه؛ مانند مکیدن انگشت شست که باعث هل دادن دندان ها و فک شخص به جلو و ایجاد یک مشکل دنتواسکتال جدی می شود که فاصله افتادن بین دندان ها نیز نمود پیدا می کند.
  • بلع اشتباه فرد؛ به این صورت که اگر فرد هنگام بلع غذا به جای برخورد نوک زبان به کام به دندان های جلو فشار بیاورد، به مرور باعث ایجاد فاصله بین دندان ها می شود.
  • بیماری های لثه(مشکلات پریودنتال)؛ این عامل یکی از اصلی ترین علل ایجاد فاصله بین دندان هاست. زیرا در اثر بیماری های لثه به مرور لثه فرد و استخوان نگهدارنده دندان از بین می رود سبب لق شدن دندان ها می شود که این امر باعث تکان خوردن دندان و ایجاد فضای خالی بین آنها می شود.
درمان فاصله میان دندان ها

روش های درمان فاصله بین دندان ها

روش درمان برای پر کردن فهاصله بین دندان ها ممکن است بسته به وضعیت دندان شما متفاوت باشد. در ادامه مقاله به برخی از اصلی ترین آن ها اشاره خواهیم کرد.

درمان فاصله بین دندان ها با ارتودنسی

در این روش این فاصله به انتهای فک انتقال پیدا می کند.

اصول درمان فاصله بین دندان های شماره دو

به دلیل اینکه تکامل بشر رو به کم شدن دندان هاست، بعضی از افراد دندان های شماره دو را ندارند. در این حالت دو روش درمانی وجود دارد. یک اینکه فضا را تنظیم کنیم و دندان شماره دو را بکاریم.و روش دوم استفاده از ارتودنسی است.

البته ارتودنسی برای اشخاصی مناسب است که فاصله بین دندان هایشان خیلی زیاد نیست. اگر فاصله بین دندان ها زیاد باشد حتما باید از ایمپلنت استفاده شود.

در روش ارتودنسی دندان شماره 3 که نوک تیز است جایگزین دندان شماره دو می شود که نوک تیز نیست به همین دلیل باید نوک تیزی آن زده شود تا همانند دندان شماره دو شود.

درمان فضای خالی دندان

زمان لازم برای درمان فاصله بین دو دندان ها با ارتودنسی

زمان لازم برای درمان فاصله بین دو دندان ها حدوداً 2 سال است. در روش ارتودنسی (چه ارتودنسی ثابت و چه ارتودنسی متحرک) ارتودنتیست مجاز است هر دندان را ماهی 1 میلی متر تغییر مکان دهد. زیرا تغییر مکان بیش از 1 میلی متر باعث ایجاد مشکلاتی در لثه و ریشه دندان فرد می شود.

لامینیت یا ونیزهای کامپوزیتی

ونیز پوششی است که می تواند با کامپوزیت باشد و فقط یک سطح از دندان فرد تراش داده می شود و سپس قالبی از دندان تراش خورده تهیه می شود و به لابراتوار داده می شود تا پوشش چینی را به ما بدهد که این پوشش به دندان چسبیده می شود.

در این روش با مواد هم رنگ دندان فرد فضای خالی بین دندان ها پر می شود. و مزیتی که این روش دارد این است که اگر فرد از نتیجه حاصل راضی نباشد، به راحتی می توان کامپوزیت دندان را برداشت.

در این روش شخص باید بیش از پیش به بهداشت دهان و دندان خود اهمیت دهد زیرا در صورت عدم رعایت بهداشت امکان تغییر رنگ و یا پوسیدگی وجود دارد.

باندینگ دندان

اگر حوصله ارتودنسی را ندارید و یا می خواهید خیلی سریع به نتیجه دلخواه تان برسید، یکی از روش های سریع پر کردن فاصله بین دندان ها به روش باندینگ است.

در روش باندینگ ابتدا دندان با خمیرهای مخصوصی تمیز می شود و سپس توسط یک صمغ همرنگ دندان فاصله میان دندان ها پر می شود و سپس دندانپزشک به آنها فرم می دهد. و در آخر توسط نور ماوراء بنفش این صمغ سفت و محکم می شود.

مزیت باندینگ این است که احتیاجی به تراش دادن دندان ها نیست و زیبایی طبیعی تری به دندان ها می بخشد.

لازم است این نکته را هم خاطر نشان کنیم که این روش برای دندان های با فاصله کم کاربرد دارد. و چنانچه فاصله بین دندان ها زیاد باشد باید از روش ایمپلنت برای پر کردن فاصله بین دندان ها استفاده کرد.

بریج دندان

در این روش از دندان های کناری بعنوان لنگر برای تاج ها و پل زدن بر روی فاصله بین دندان ها استفاده می شود.

کلام آخر

برای درمان فاصله بین دندان ها حتما به یک دندانپزشک متبحر مراجعه کنید، ایشان با معاینات انجام شده تشخیص می دهد که بهترین روش درمان فاصله بین دندان های شما کدام یک از روش های گفته شده است.

زیرا ماندگاری و جوابدهی شما از هر یک از روش های درمانی بستگی به انتخاب شما در انتخاب دندانپزشک ماهر و همچنین مراقبت های شما دارد.

دکتر مریم قرائی

دکتر مریم قرائی

دکتر مریم قرائی در سال ۱۳۶۰ از دبیرستان روشنگر دیپلم تجربی خود را دریافت نموده اند و در کنکور سال ۱۳۶۱ که دانشگاه ها پس از مدت ۳ سال تعطیلی بازگشایی شدند در رشته دندانپزشکی دانشگاه تهران پذیرفته شدند و در سال ۱۳۶۷ از دانشگاه تهران فارغ التحصیل شدند. پس از گذراندن ۵ سال طرح خارج از مرکز در بیمارستان شهید لواسانی تهران ، به استخدام وزارت نفت درآمدند و در بیمارستان وزارت نفت واحد دندانپزشکی فعالیت نمودند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا