دکتر مریم قرائی

درمان قطعی دندان درد

دندان درد یکی از غیرقابل تحمل ترین دردها برای انسان است که همه ما حداقل یکبار این درد وحشتناک را تجربه کرده ایم. ما در سایت دکتر مریم قرایی قصد داریم در رابطه با درمان قطعی دندان درد صحبت کنیم،با ما همراه باشید.

دندان درد چگونه است؟

دندان درد، دردی است که در اطراف دندان ها یا داخل دندان ها احساس میشود و دلیل اصلی این دردها اصولا از درون دندان، اطراف لثه و استخوان ناشی می شود.

دندان درد می تواند لحظه ای و یا دائم باشد و به صورت خود به خود و یا به دلیل عامل محرک بیرونی باشد. دندان درد چنان وحشتناک است که نمی توان از آن چشم پوشی کرد و سریعا باید برای درمان آن اقدام شود.

دندان از چهار قسمت مینای دندان، عاج دندان (در زیر مینای دندان، عاج واقع شده است که از جنس استخوان است)، سمان ( در بین لثه واقع شده است، که همچون چسب سرشتی بدن بوده و دندان را سفت به استخوان آرواره چسبانده است)، پالپ(یا همان مغز دندان که عصب دندان در آنجا قرار دارد) تشکیل شده است.

راهکار فوری درمان درد دندان

درمان پوسیدگی دندان در مواقعی لازم است. به این دلیل که وجود باکتری هایی است که در دهان وجود دارد، این باکتری ها در هنگام مصرف قند و یا شکر اقدام به شکستن آنها می کنند و در طی آن پلاک های چسبنده ای بر روی دندان تشکیل می شود که سرشار از اسید می باشند.

این اسیدها به مرور باعث از بین رفتن عاج دندان می شوند و در صورتی که برای درمان آن اقدام نشود آنها قادر به از بین بردن مغز دندان هم هستند و این اسیدها باعث ایجاد عفونت در مغز دندان می شوند. قبل از استفاده از درمان های خانگی برای دندان دردتان به یک دندانپزشک مراجعه کنید تا علت دقیق دندان دردتان را بدانید.

انواع دندان درد

با توجه به شدت و علائم درد دندان، انواع مختلفی از دندان درد را داریم. نکته قابل توجه این است که علت بعضی از دندان دردها، دندان نمی باشد! بلکه برخی مشکلات دیگر مانند سردردهای میگرنی، دردهای عضلانی، سینوزیت، سکته قلبی و…. است که فرد دردهای ناشی از این بیماری ها را به صورت دندان درد احساس می کند.

دردهای مربوط به دندان برحسب مدت احساس درد، شدت درد و… به صورت زیر دسته بندی می شوند.

  • دردهای لحظه ای بسیار کوتاه هنگام خوردن و یا نوشیدن خوراکی های سرد و گرم

این نوع از درد دندان که هنگام نوشیدن و یا خوردن خوراکی های سرد و گرم به سراغتان می آید، مشکل خاصی به شمار نمی آید. و دلیل آن می تواند پوسیدگی های کوچک،تحلیل لثه و… باشد که قابل درمان می باشند.

درمانی که برای این نوع دردها در نظر گفته شده است، شامل استفاده از خمیردندان های ضد حساسیت، استفاده از مسواک نرم است، اما اگر پس از استفاده از خمیردندان و مسواک مناسب، دندان دردتان برطرف نشد حتما باید به یک دندانپزشک مراجعه کنید.

  • حساسیت بعد از پرکردن دندان

اصولا پس از پر کردن دندان، احتمال حساسیت به گرما و سرما تا 4 هفته وجود دارد. اما اگر پس از گذاشت این مدت حساسیتتان برطرف نشد باید به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

  • درد تیز در زمان جویدن غذاها و فشار دندان ها روی هم

این نوع از دردهای دندان علت های متنوعی می تواند داشته باشد که شامل: پوسیدگی دندان، ترک در دندان، وجود یک پرکردگی ضعیف یا نامناسب و آسیب به عصب دندان می باشد.

در صورتی که اینگونه از دردها را تجربه کردید نیاز به مراجعه به یک دندانپزشک متبحر می باشد. احتمال دارد تشخیص دندانپزشک شما به عصب کشی(درمان ریشه) باشد که برای ترمیم ریشه دندان باید به یک متخصص درمان ریشه دندان در تهران مراجعه کنید.

  • درد بیشتر از 30 ثانیه، پس از خوردن غذاها و نوشیدنی های سرد و گرم

در صورتی که چنین دردی را تجربه کردید احتمال آسیب به عصب دندان زیاد است و باید به یک دندانپزشک و یا متخصص درمان ریشه دندان مراجعه کنید.

  • دردهای مداوم و غیرقابل تحمل به همراه احساس فشار و ورم در ناحیه لثه

وقتی که چنین دردی را تجربه می کنید، قطعا پای ریشه دندانتان، آبسه ایجاد شده است. ما به شما توصیه می کنیم که در صورت تجربه چنین دردهایی حتما به یک متخصص درمان ریشه مراجعه کنید. اما اگر امکان مراجعه سریع به دندانپزشک را ندارید از داروهای مسکن مانند ایبوپروفن و یا استامینوفن برای تسکین دردتان استفاده کنید.

  • احساس درد گنگ و نامعلوم در دندان های بالا

سایش فشاری دندان ها روی یکدیگر(براکسیزم) باعث ایجاد چنین دردی می شود. برای درمان براکسیزم باید به دندانپزشک مراجعه کنید.

درمان دندان درد شبانه

روش های موقت درمان خانگی دندان درد

اصولا اکثر دردهای ناحیه دندان به دلیل عدم رعایت بهداشت دهان و دندان است. گاهی دندان دردها خفیف و گاهی بسیار شدید می باشند، یکی از راه های موثر در تسکین دندان درد استفاده ار روش های خانگی است.

چند نمونه از روش های موثر خانگی برای دندان درد شامل:

قرقره کردن روغن برای جلوگیری از عفونت دندان ها

یکی از راه های از بین بردن عفونت دندان این است که به مدت 15 تا 20 دقیقه دو قاشق غذاخوری روغن را در دهانتان قراره کنید. با تکرار این کار چندین روز پشت سر هم می توانید شاهد سفید شدن دندان هایتان شوید، همچنین این روش از بوی بد دهان نیز جلوگیری می کند.

روغن میخک

همان طور که میدانید میخک دارویی گیاهی برای تسکین دندان درد است. اگر احساس دندان درد داشتید و امکان مراجعه به دندانپزشک را نداشتید برای تسکین دردتان می توانید دو قطره از روغن میخک را روی پنبه بریزید و آن را تا زمان تسکین دردتان پشت دندانتان قرار دهید. یا یک دانه میخک را تا زمانی که درد دندانتان تسکین پیدا کند در دهان خود نگه دارید یا اینکه آنقدر آن را بجوید که روغنش بیرون بیاید.

فلفل قرمز و زنجبیل

فلفل قرمز و زنجبیل را با هم ترکیب کنید و مقداری آب به آن اضافه کنید تا به شکل خمیر دربیاید.سپس آن را بر روی دندانی که درد می کند بگذارید و تا زمانی که دردتان تسکین پیدا نکرده آن را برندارید. توجه داشته باشید که این خمیر با لثه و زبانتان تماس نداشته باشد.

آب نمک

یک قاشق غذاخوری نمک را در آب جوش حل کنید و پس از ولرم شدن آن، این محلول را در دهانتان قرقره کنید. در صورت استفاده مداوم از آب نمک می توانید به از بین بردن عفونت های دندان و همچنین کاهش التهابات لثه ای کمک شایانی کنید.

چای نعناع

یک قاشق چایخوری نعناع را در یک فنجان آب جوش بریزید و حدود نیم ساعت بگذارید تا دم بکشد. بعد از اینکه چای سرد شد آن را در دهانتان قرقره کنید.

یخ

کمپرس یخ را روی گونه و در نزدیکی دندانی که درد می کند به مدت 15 دقیقه قرار دهید و یا یک تکه یخ را در کیسه فریزر قرار دهید و سپس دور آن پارچه ای نازک بپیچید و آن را به مدت یک ربع روی دندانی که درد می کند قرار دهید،یخ کمک شایانی به تسکین درد دندان می کند.

روش قطعی برای درمان دندان درد

روش های خانگی برای درمان دندان درد می توانند بسیار موثر باشند اما این روش ها موقت می باشند، اگر به دنبال درمان قطعی دندان دردتان هستید باید به یک دندانپزشک مراجعه کنید.

در صورتی که دردهای شدید و مداوم را در ناحیه دندان داشتید به دندانپزشک مراجعه کنید، ایشان پس از بررسی دندان شما و عکسبرداری از دندانهایتان متوجه وجود عفونت، آبسه، لثه های التهاب یافته، ترک خوردگی در دندان و….می شود. و بنا بر تشخیص اقدام به درمان دندانتان می کند.

دکتر مریم قرائی

دکتر مریم قرائی

دکتر مریم قرائی در سال ۱۳۶۰ از دبیرستان روشنگر دیپلم تجربی خود را دریافت نموده اند و در کنکور سال ۱۳۶۱ که دانشگاه ها پس از مدت ۳ سال تعطیلی بازگشایی شدند در رشته دندانپزشکی دانشگاه تهران پذیرفته شدند و در سال ۱۳۶۷ از دانشگاه تهران فارغ التحصیل شدند. پس از گذراندن ۵ سال طرح خارج از مرکز در بیمارستان شهید لواسانی تهران ، به استخدام وزارت نفت درآمدند و در بیمارستان وزارت نفت واحد دندانپزشکی فعالیت نمودند.

یک پاسخ
  1. سلام.درد شدید دندان دارم.و دندانهای من مشکلاتی دارد باید برطرف شود.به ترمیم کلی نیازدارد.اگر برای رفع مشکل کمک کنید ممنون میشوم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا