دکتر مریم قرائی

روکش دندان چیست؟

روکش دندان به چه علت توصیه می شود؟ دندان یکی از مهم ترین عضو زیبایی در چهره افراد است و همینطور دندان های زیبا و جذاب شما را صاحب یک لبخند زیبا می کند، لبخندی جذاب و دل فریب یک تصویر زیبا از چهره شما در ذهن افراد می سازد. چنانچه دندان های ناقص و بد رنگی داشته باشید می توانید از انواع روش های زیباسازی دندان ها استفاده کنید و هر کدام از روش های موجود مزایای منحصر به فردی دارند که بنا به نوع سلیقه و احتیاج آن انتخاب می شوند. یکی از آن روش ها روکش کردن دندان ها است که به شما کمک می کند هر نوع بد رنگی و یا لکه روی دندان ها را پوشش می دهد.

روکش دندان چیست؟

روکش های دندانی یا همان پروتز ثابت دندان یک نوع ابزار برای پوشش دندان ها هستند که از جنس فلزی، سرامیکی و یا ترکیبی از هر دوی آن ها می باشد که بر روی دندان های با تخریب بسیار وسیع، کار گذاشته می شود و خاصیت محافظتی در برابر آسیب به دندان ها دارد و زیبایی و درخشندگی را به شما بر می گرداند. این روش حتی شکستگی های دندانی مادرزادی و دندان های کوچک و بزرگ را هم بازسازی می کند.

روکش دندان چگونه انجام می شوند؟

روکش دندان معمولا در دو جلسه 30-60 دقیقه ای انجام می شود این فرآیند تحت بی حسی موضعی انجام می شود، به طوری که در ابتدا محلول بی حسی تزریق می شود( البته وقتی که مراحل عصب کشی دندان را سپری کرده باشید، دیگر نیازی به تزریق بی حسی نیست چون در هر صورت هیچ گونه درد یا ناراحتی را متوجه نمی شوید) سپس باید دندان را تراش داده و آماده ی قالب سازی شوند، اگر دندانی پیش از تراش دادگی پوسیده باشند باید ابتدا پوسیدگی آن برطرف شود بعد تراش خورده شود. پس از قالب گیری روکش ها برای دندان ها ساخته می شوند که دارای ضخامتی حدود 2 میلی متر هستند.

مراحل کلی روکش دندان

مراحل کلی این درمان عبارت اند از مواردی که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد:

 1. تراش و اماده کردن دندان
 2. قالب گیری
 3. روکش گذاری
 4. تنظیم و یکسان سازی با شکل دندان ها
 5. نسب روکش

هر کدام از مراحل فوق به ترتیب و با دقت و مهارت فراوان انجام می شود.

جنس روکش دندان

انواع روکش دندان

 1. روکش های تمام فلزی: تمامی جنس این نوع از روکش ها از فلز ساخته شده است رنگ این نوع از روکش ها به میزان آلیاژ فلز بستگی دارد در برخی از موارد ممکن است رنگ سفید، نقره ای و زردی داشته باشد. هم چنین به عنوان یکی از بهترین انواع آن هم شناخته شده است زیرا تراشیدگی دندان در کارگذاری این روکش بسیار کمتر خواهد بود و طول عمر بیشتری هم نسبت به سایر روکش ها دارد. هر چند که با وجود مزایا بسیار آن ممکن است ظاهر چندان زیبایی نداشته باشد.
 2. روکش های سرامیکی دندان: این نوع همانطور که از نامشان پیداست تماماٌ از جنس چینی پرسلن ساخته شده اند و این نوع از روکش ها بسیار طبیعی و همرنگ جلوه می کند و برای آن دسته از افرادی که به آلیاژ های روکش فلزی حساسیت و آلرژی دارند، بسیار مفید است. علاوه بر این مزیت ها این نوع روکش نسبت به روکش فلزی کمی ضعیف تر است و بیشتر جنبه زیبایی را مد نظر قرار می دهد.
 3. روکش های ترکیبی سرامیک و فلز: این روز ها روکش های ترکیبی در بسیار از مطب های دندانپزشکان رایج است و بسیار مورد استفاده قرار می گیرند. در واقع مقداری از روکش فلزی برای استحکام بخشیدن به دندان ها در قسمت دور دندان کشیده می شوند و بخشی دیگر ان که بیشتر ظاهر دندان است با روکش های سرامیکی پوشش داده می شوند. ترکیبی از زیبایی و استحکام را برای دندان هایتان رقم می زند.

مزایا روکش دندان های جلو

 • محافظت از ساختار دندان در برابر انواع آسیب های اتفاقی از اصلی ترین فوائد استفاده از هر کدام از انواع روکش های دندانی است.
 • معمولاٌ عوارض جانبی برای فرد به همراه نخواهد داشت، مگر این در صورت انتخابی نادرست به دندانپزشکی نا معتبر و بی تجربه مراجعه کرده که احتمال بروز عوارض جانبی بسیار زیاد است.
 • اغلب موارد این درمان بدون درد انجام می شود.

چه زمانی نیاز به روکش دندان هست؟

بسیاری از افراد زمانی که دچار ضعف تاج دندان شده اند از این روش استفاده می کنند و پوسیدگی دندان ها به عنوان عامل اصلی استفاده از این درمان است، هم چنین به منظور جلوگیری از پیشرفت و درمان پوسیدگی دندان باید ابتدا درمان و سپس این اقدام را انجام داد. عمرهر کدام از انواع آن حدود 8-10 سال است البته به عوامل مختلفی از جمله: سن، شرایط نگهداری بستگی دارد.

آیا روکش دندان ماندگار است؟

علاوه به مهارت بالای دندانپزشک عامل دیگری در میزان موفقیت آمیز بودن این عمل تاثیر گذار است که تحت عنوان نکات احتیاطی و مراقبتی بعد از روکش دندان از ان یاد می شود.

 • حدود یک هفته از خوردن و جویدن غذا های سفت پرهیز کنید تا روکش دندان های تان به ثبات کافی برسد.
 • حفظ سلامت دهان و دندان تان را بیش از پیش رعایت کرده و با نخ دندان های مخصوص مرتبا عملیات پاکسازی دندان ها را انجام دهید.
 • برای جلوگیری از دندان قروچه ای که عادت دارید بهتر است از محافظ دندانی استفاده کنید.

دکتر مریم قرائی

دکتر مریم قرائی

دکتر مریم قرائی در سال ۱۳۶۰ از دبیرستان روشنگر دیپلم تجربی خود را دریافت نموده اند و در کنکور سال ۱۳۶۱ که دانشگاه ها پس از مدت ۳ سال تعطیلی بازگشایی شدند در رشته دندانپزشکی دانشگاه تهران پذیرفته شدند و در سال ۱۳۶۷ از دانشگاه تهران فارغ التحصیل شدند. پس از گذراندن ۵ سال طرح خارج از مرکز در بیمارستان شهید لواسانی تهران ، به استخدام وزارت نفت درآمدند و در بیمارستان وزارت نفت واحد دندانپزشکی فعالیت نمودند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا