دکتر مریم قرائی

زمان رویش دندان های دائمی

دندان ها این عنصر حیاتی بدن آنطور که باید مورد مراقبت قرار نمی گیرد حال اگر کودکان مخاطب این مبحث باشند دیگر لازم به توضیح نیست که به تنهایی از عهده آن برنمی آیند. شاید برای شما نیز پیش آمده باشد برای کودکی وسیله ای با ارزش خریداری کرده باشید اما بعد از مدت کوتاهی کامل آن را تخریب کرده باشد. نکته ی این رفتار متوجه نبودن کودک از داشتن وسیله ای با ارزش است. اگر فرد بداند که چیز با ارزشی دارند در نگهداری آن کوشا تر خواهد بود . اما این درک برای کودکان تا حدودی غیرممکن و سخت است. رویش دندان های شیری و زمان بالا آمدن دندان های دائمی از جمله مواردی است که والدین باید نسبت به آن دقت داشته باشند. در ادامه به توضیح این موضوع می پردازیم .

برای مطالعه راحت تر مطالب ذکر شده می توانید توضیحات دکتر مریم قرایی را در ویدئو زیر مشاهده نمایید.

رشد دندان های شیری

همانطور که مطلع هستید دندان های شیری از سنین حدود شش ماهگی پس از تولد در دهان ظاهر می شوند و تا 2.5 سالگی کامل می گردد به طوری که تعداد آن به 20 عدد می رسد . در طول این مدت لازم است والدین توجه داشته باشند که دندان ها نباید پوسیده شوند و مراقبت های مناسب را با مسواک زدن انجام دهند و در صورت نیاز به دندانپزشک اطفال جهت معاینات دوره ای مراجعه نمایند .

تاخیر در رویش دندان دائمی

بعد از رویش دندان شیری چه می شود؟

بعد از طی کردن دوره دندان های شیری نوبت به دوره میکس دنتیشن ( دوره دندانی مختلط ) است . این دوره زمانی است که دندان های شیری همزمان با دندان های دائمی در دهان فرد وجود دارد . از حدود سن 6 سالگی دندان های دائمی شروع به رویش می کنند . همزمان با رویش دندان های پیشین یا قدامی 4 دندان آسیا در خلف دندان های شیری شروع به رویش می کنند . بسیاری از والدین متوجه رویش این دندان ها نمی شوند . بنابراین گاهی اوقات پوسیدگی های عمیق در این موارد به وجود می آید و حتی گاهی منجر به کشیدن دندان های دائمی خواهد شد .

اهمیت وجود دندان های شیری را جدی بگیرید

شاید تصور شود دندان شیری عنصر بلا استفاده ای است که به صورت موقت رشد می کند و در بازه زمانی از بین می رود ف در حالی که وجود این دندان ها بسیار اهمیت دارد و در طرز قرار گیری دندان های فک بالا نسبت به دندان های فک پایین از اهمیت ویژه ای برخوردار است. از حدود سنین 14 سالگی دندان های دائمی کامل کرده و تمام دندان های شیری از بین رفته و جای خود را به دندان های دائمی می دهند.

دندان عقل چه زمان رشد می کند؟

بعد از افتادن تمام دندان های شیری و بالا آمدن دندان دائمی ، تنها دندان های عقل باقی می ماند که این دندان ها در سنین حدود 18 یا 19 سالگی شروع به رویش می کنند. دندان های عقل 4 عدد است ولی ممکن است در دهان یک فرد اصلا وجود نداشته باشد ممکن است یکی باشد، دو یا 3 و یا هر 4 عدد وجود داشته باشد. گاهی اوقات این دندان های دائمی عقل نهفته هستند و باعث ایجاد مشکلاتی برای بیمار می شود به طوری که بیماران مجبور به کشیدن دندان عقل می شود.

مراقبت لازم بعد از رویش دندان دائمی

نکته ای قابل اهمیت زمانی است که دندان های دائمی از سنین 6 سالگی شروع به رشد می کنند . در این زمان والدین باید بسیار بهداشت دندان کودک را مورد توجه قرار دهند . در سنین بلوغ به خاطر اختلالات هورمونی که در بدن فرد وجود  دارد ، سرعت رشد پوسیدگی بسیار سریع می باشد و اگر پوسیدگی از مینای دندان عبور کند سریعا خود را به عاج دندان می رساند و بعد از آن نوبت به یافتن دندانپزشک خوب برای عصب کشی دندان می رسد.

از والدین خواسته می شود کودکانشان را در امر مسواک زدن و بهداشت دندان یاری دهند. نخ دندان بسیار اهمیت دارد چون در فضای بین دندانی ، غذا انباشته می شود که با مسواک این غذا ها خارج نمی شوند. لذا توصیه دکتر مریم قرایی در این زمینه استفاده مسواک و نخ دندان به طور منظم است . بنابراین نه تنها مسائل بهداشتی بلکه معاینات مکرر و دوره ای برای پیشگیری از پوسیدگی های آتی لازم است .

نحوه صحیح مسواک زدن در کودکان

لازم است در مورد مسواک زدن توضیحاتی ارائه شود تا بهتر از نحوه مسواک زدن آشنا شوید. در ابتدا برای مسواک زدن لازم است زمان مسواک زدن حدود سه دقیقه تنطیم شود و سعی شود همه نواحی اعم از قسمت های داخلی ، خارجی و سطوح جونده دندان تمیز گردد در ابتدا سعی نمایید با نخ دندان فاصله های بین دندانی را تمیز نگه دارید و آنگاه با مسواک زدن تمام سطوح را عاری از میکروب و مواد غذایی نمایید.

زمان رویش دندان دائمی

افتادن زود هنگام دندان شیری و عدم رشد دندان دائمی

اگر دندان های شیری زودتر از موقع مقرر بیوفتد و جای آن خالی شود ، دندان های مجاور به سمت این فضای خالی هجوم برده و فضای خالی را پر می کنند این روند باعث می شود از رویش دندان های دائمی جلوگیری شود و دندان های کودک به طور نامنظم رشد کند . در این وضعیت حتما به بهترین دندانپزشک تهران مراجعه نمایید تا برای فضای خالی یک نگهدارنده قرار دهد تا حرکت دندان های مجاور تحت کنترل قرار گیرد .

 چند نکته در مورد رویش دندان ها

  • دندان ها در فک دندان به صورت قرینه رشد می کنند به این صورت که اگر یکی در سمت چپ نمایان شود در همان موقعیت در سمت راست نیز دندان رشد می کند.
  • دندان های شیری را می توان کوچکتر و شفاف تر از دندان های دائمی دانست .
  • کودکان دختر زودتر از پسر دندان دار می شوند و این به خاطر تکامل زودتر دختران است.

کلام آخر

با مراجعات دوره ای به بهترین دندانپزشک جهت پیشگیری و درمان پوسیدگی دندان و یا درمان های لازم دندانپزشکی می توانید از سلامت دندان های خود مطمئن شوید و عمری با دندان های دائمی خود زندگی کنید .

دکتر مریم قرائی

دکتر مریم قرائی

دکتر مریم قرائی در سال ۱۳۶۰ از دبیرستان روشنگر دیپلم تجربی خود را دریافت نموده اند و در کنکور سال ۱۳۶۱ که دانشگاه ها پس از مدت ۳ سال تعطیلی بازگشایی شدند در رشته دندانپزشکی دانشگاه تهران پذیرفته شدند و در سال ۱۳۶۷ از دانشگاه تهران فارغ التحصیل شدند. پس از گذراندن ۵ سال طرح خارج از مرکز در بیمارستان شهید لواسانی تهران ، به استخدام وزارت نفت درآمدند و در بیمارستان وزارت نفت واحد دندانپزشکی فعالیت نمودند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا