دکتر مریم قرائی

همه چیز درمورد لمینت دندان

لمینت دندان یکی از پرطرفدار ترین اقدامات زیبایی دردندانپزشکی است. به دنبال زیبایی بودن، جزو غرایز انسانی است. از بدو وجود بشر بر روی کره خاکی همچنان در جستجوی زیبایی بوده و این سیطره در طول زمان به تکامل رسیده است . یکی از زیبایی های ظاهری ، زیبایی در چهره است که شاید بیشتر از مابقی اعضای بدن خود نمایی کند. چهره زیبا یکی از ارکانیست که در روابط فردی و اجتماعی تاثیر گذار خواهد بود . حال دندان های زیبا نقش مهمی ایفا می کنند. شاید شما نیز تصویری دیده باشید که در آن چهره شخص با دندان های سفید و براق نمایان است ، بیشتر شما را مجذوب خود کرده است . داشتن طرح لبخند زیبا جزو امتیازاتی است که در جذابیت تاثیر می گذارد . حال اگر این موهبت به صورت ذاتی در شما وجود ندارد ، امروزه راه های درمانی زیادی وجود دارد که شما را به همان نتیجه می رساند. با ما همراه باشید تا در ادامه به توضیح بیشتر آن بپردازیم.

لمینت دندان چیست؟

لمینت دندان یکی از مناسب ترین گزینه ها است که برای انجام آن باید بهترین دکتر اصلاح طرح لبخند است. این درمان به مرور زمان بدون تغییر رنگ خواهد بود و با شفافیتی که روی دندان ایجاد می کنند باعث جذاب شدن لبخند ها می شوند. برای انجام لمینت لازم است که شرایط دندان ها مساعد باشند به طوری که فک و لثه ها از شرایط مطلوب برخوردار باشند که این موارد توسط بهترین دندانپزشک ترمیمی و زیبایی  بررسی می شود.

لمینت چه مزایایی دارد؟

لمینت برای موارد مختلفی از جمله تغییر رنگ دندان ها ، فرم و شکل ظاهری دندان ها و همچنین از بین بردن فاصله بین دندان ها به کار می رود . البته باید ذکر کرد افرادی که دچار به هم ریختگی شدید دندان هستند گزینه مناسبی برای لمینت نخواهند بود .

عوارض لمینت دندان

انواع لمینت دندان

اصلی ترین انواع لمینت دندان بسته به جنس آن به موارد زیر دسته بندی می شود:

لمینت سرامیکی

این نوع لمینت که از جنس سرامیک یا چینی است ثبات رنگ بیشتری نسبت به مابقی نوع عای خود دارد . این نوع لمینت ها با دوام ترند و به خاطر مزیت های ذکر شده هزینه بیشتری نیز نسبت به سایر روش ها دارد.

لمینت کامپوزیتی

این روش با تراش کمتری روی دندان قرار می گیرد . اگر دندان ها مساعد باشند حتی نیازی به تراش دادن احساس نمی شود . این نوع لمینت ها تنوع رنگ دارند و درجه براقی آن ها بیشتر است و به تناسب هزینه معقول تری دارند.

لیمینت دندان چگونه انجام می شود؟

برای لمینت دندان ها در ابتدا باید دندان تراش داده شود. این میزان تراش باید به قدری کم باشد که به مینای دندان آسیبی وارد نشود . بعد از این مرحله عمل قالبگیری انجام می گردد. انگاه لمینت دندان به صورت جدا تهیه می شود و با مواد چسبنده مخصوص به دندان ها متصل می شود. این موارد چسبنده بسیار قوی است و با اشعه UV صورت می گیرد.

ماندگاری لمینت دندان

باید گفت در گام نخست اگر می خواهید نتیجه مناسب از یک درمان را به دست آورید، انتخاب درست یک دندانپزشک است. چرا که تجربه و تکنیکی که پزشک بهره می گیرند در نتیجه نهایی بسیار موثر خواهد بود . یک دندانپزشک متخصص درمان ریشه دندان در تهران تمام ظواهر آن را به درستی می شناسد و از علم روز آگاهی داشته دارد. بنابراین می تواند روش درمانی مناسب را اتخاب کند که خود در ماندگاری درمان تاثیر گذار خواهد بود .

علاوه بر این به کار گیری نوع موادی که برای لمینت استفاده می شود نیز اهمیت دارد و هر چه جنس مرغوب تر و با کیفیت تر باشد ، ماندگاری آن افزایش می یابد .

عامل دیگری که بخش مهم ماندگاری لیمنت دندان است ، مراقبت هایی است که خود فرد باید بعد از درمان رعایت نماید . این موضوع تاثیر مستقیم در ماندگاری درمان دارد . در ادامه به توضیح بیشتر این مبحث می پردازیم.

مراقبت بعد از لمینت دندان

مراقبت های بعد از هر عملی مهم است و تاثیر زیادی در ماندگاری و طول عمر آن خواهد داشت . در مورد لمینت دندان نیز باید بعد از لمینت اصول حفظ سلامت دهان و دندان به طور مداوم رعایت گردد. مسواک و استفاده از نخ دندان اهمیت دارد و از وارد شدن فشار و ضربه به آن جلوگیری شود.

لمینت ها در صورت آسیب و شکسته شدن قابلیت تعویض دارند و حتی اگر رنگ آن ها به مرور تغییر کند می توان با انجام پولیش آن را به حالت ابتدایی بازگرداند.

ضمنا توجه داشته باشید چکاپ های دوره ای حداقل هر 6 ماه انجام گردد این کار باعث می شود دندان ها قبل از آسیب دیدن مورد درمان لازم قرار گیرند. اگر بعد از انجام لمینت دندان التهابی یا قرمزی در لثه مشاهده نموده اید ، حتما به دندانپزشک خود مراجعه نمایید.

چه کسانی لمینت دندان انجام ندهند؟

  • افرادی که دچار بیماری های فصلی هستند.
  • افرادی که بهداشت دهان و دندان خود را رعایت نمی کنند و دندان هایشان خیلی زود پوسیده می شود .
  • افرادی که مینای دندان هایشان به شدت آسیب دیده و شرایط مناسبی برای قرار گیری لمینت ندارند . این افراد توصیه می شود با مشورت با بهترین دندانپزشک زیبایی از روکش دندان استفاده نمایند .
  • افرادی که دندان قروچه می کنند.
  • افرادی که نامرتبی دندان هایشان شدید است و با لمینت نمی توان هماهنگی لازم را روی دندان ها ایجاد کرد که توصیه می شود این افراد در ابتدا عمل ارتودنسی را انجام دهند.

لمینت دندان عوارض دارد ؟

باید گفت این روش درمانی عوارض و خطری را متوجه دندان های بیمار نمی کند .. تنها باید توجه داشته باشید اگر لمینت دندان توسط دندانپزشک خوب و حاذق انجام نشود و با تراش بیش از اندازه مینای دندان و آسیب رسیدن به عصب دندان، علاوه بر اینکه دندان ها نسبت به سرما و گرما حساس درد می کنند بلکه عمر دندان ها را تا حد قابل توجهی کاهش می دهد.

کلام آخر

داشتن یک طرح لبخند زیبا دیگر یک رویا برای شما نیست و اگر احساس می کنید فرم و ظاهر دندان هایتان ، شما را از یک لبخند بازداشته اند، می توانید یکی از درمان های زیبایی دندان را انتخاب نمایید تا زیبایی را به خود هدیه دهید. در ضمن باید یادآوری شد انتخاب درست یک دندانپزشک با تجربه تا چه میزان می تواند شما را در دریافت یک نتیجه مطلوب یاری نماید.

 

دکتر مریم قرائی

دکتر مریم قرائی

دکتر مریم قرائی در سال ۱۳۶۰ از دبیرستان روشنگر دیپلم تجربی خود را دریافت نموده اند و در کنکور سال ۱۳۶۱ که دانشگاه ها پس از مدت ۳ سال تعطیلی بازگشایی شدند در رشته دندانپزشکی دانشگاه تهران پذیرفته شدند و در سال ۱۳۶۷ از دانشگاه تهران فارغ التحصیل شدند. پس از گذراندن ۵ سال طرح خارج از مرکز در بیمارستان شهید لواسانی تهران ، به استخدام وزارت نفت درآمدند و در بیمارستان وزارت نفت واحد دندانپزشکی فعالیت نمودند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا