دکتر مریم قرائی

مراقبت های بعد از لمینت دندان

مراقبت بعد از لمینت دندان به دو دلیل بسیار مهم می باشد؛ دلیل اول به منظور افزایش عمر لمینت دندان و دلیل دوم کاهش خطرات احتمالی بعد از لمینت دندان می باشد.

به دلیل مهم بودن این موضوع ما قصد داریم در این مقاله روش های مراقبت از لمینت دندان، نحوه صحیح مسواک زدن دندان های لمینت شده و انجام امور لازم جهت افزایش عمر لمینت دندان صحبت کنیم، با ما همراه باشید.

چرا مراقبت های بعد از لمینت دندان لازم است؟

لمینت یک فرآیند درمانی محبوب برای اصلاح طرح لبخند و پوشاندن عیوب دندان های شما می باشد.

نصب کردن لمینت دندان به معنای اصلاح دائمی طرح لبخند و زیبایی دندان های شما نیست، بلکه باید چگونگی مراقبت از آنها را بدانید تا سال ها دندان ها و طرح لبخند زیبا داشته باشید.

پس اگر می خواهید سال های سال دندان های زیبا و طرح لبخند زیبا داشته باشید ابتدا باید به بهترین دندانپزشک زیبایی مراجعه کنید و بعد از نصب لمینت دندان از مراقبت لمینت ها قافل نشوید، البته نگران مراقبت اش نباشید زیرا تفاوت چندانی با مراقبت از دندان های اصلی ندارد.

اصلی ترین مراقبت های بعد از لمینت دندان

مراقبت های بعد از لمینت دندان

مراقبت های لازم پس از لمینت دندان به شرح زیر است:

 • حساسیت به نوشیدنی های گرم و سرد پس از انجام لمینت سرامیکی دندان امری طبیعی است و در بازه زمانی کوتاهی این حساسیت رفع می شود.
 • مهم ترین عامل در افزایش عمر لمینت دندان استفاده از مسواک و نخ دندان حداقل دو بار در روز می باشد.
 • حدالامکان از مصرف خوراکی های رنگدانه خودداری کنید، زیرا مواد خوراکی مانند چای، قهوه و سایر موارد خوراکی دیگری که حاوی رنگدانه های زیادی هستند به مرور زمان باعث تغییر رنگ روکش های سرامیکی دندان می شود. البته این خوراکی ها در تغییر رنگ دندان های اصلی نیز نقش بسزایی دارند.
 • همان طور که خوردن غذاها و میوه های سفت برای دندان های اصلی آسیب زا هستند، برای دندان های لمینت شده نیز این خوراکی ها مضر هستند.
 • از استفاده دهانشویه بدون تجویز پزشک خودداری کنید، زیرا برای دندان های لمینت شده باید از دهانشویه های مخصوصی استفاده کرد.
 • مصرف دخانیات اعم از سیگار و قلیان ممنوع می باشد.
 • برای پیشگیری از پوسیدگی و بیماری های احتمالی پریونتال هر شش ماه یکبار برای چکاپ به دندانپزشکتان مراجعه کنید.
 • بروکسیم و یا دندان قروچه در خواب و یا بیداری باعث آسیب بسیار شدید به لمینت دندان می شود، پس اگر دچار چنین مشکلی هستید حتما به دنبال درمان آن باشید.
 • به دلیل اینکه لمینت های سرامیکی اصولا از ناحیه لبه دندان دچار ضعف هستند و احتمال شکستگی و لب پریدگی وجود دارد، پس هرگز از دندان خود برای باز کردن اجسام سخت استفاده نکنید.
 • اگر پس از نصب لمینت از ظاهر، اندازه و برجستگی دندان هایتان رضایت نداشتید، می توانید این موضوع را با دندانپزشک خود در میان بگذارید تا تغییرات لازم را اعمال کند.
 • اگر پس از نصب لمینت دندان، احساس تیزی و بلندی دندان را داشتید جای هیچگونه نگرانی نیست زیرا به مرور زمان این نواقص طی خوردن غذا و مسواک زدن برطرف خواهد شد.
 • سعی کنید از خمیر دندان های مناسبی که دندانپزشک توصیه می کند استفاده کنید.

چگونه از لمینت دندان مراقبت کنیم؟

کار خاصی نمی توان برای مراقبت ویژه از لمینت دندان انجام داد، اما این بدان معنا نیست که روکش ها نیازی به مراقبت ندارند.

حتما باید روزانه دو بار نخ دندان بکشید و مسواک هم بزنید تا پلاک ها، باکتری ها و ذرات موجود در بین دندان ها را از بین ببرید. یک پوسیدگی کوچک می تواند سلامت لمینت ها را به خطر بیاندازد و شما مجبور به تعویض لمینت ها شوید.

تعویض لمینت دندان

تعویض لمینت دندان بسیار شبیه به قرار دادن روکش های جدید دارد. اگر آسیب دیدگی شدید نباشد، تنها با دو جلسه مراجعه به دندانپزشک می توان تعویض لمینت دندان را انجام داد.

برداشتن کامپوزیت دندان های جلو:

در وهله اول دندانپزشک باید روکش های قدیمی را از جای خود بردارد و در این مرحله دندانپزشک باید با دقت خاصی پورسلین قدیمی را جدا کند تا دندان طبیعی آسیبی نبیند.

پس حتما در انتخاب دندانپزشکتان دقت لازم را داشته باشید و به بهترین دندانپزشک ترمیمی و زیبایی مراجعه کنید.

آماده سازی دندان ها:

سپس دندانپزشک باید با تمیز کردن و صاف کردن سطح دندان، آن را جهت اتصال به ونیرهای جدید به کمک چسب مخصوص آماده کند.

گرفتن نمونه و قالب:

قالب های مختلف از دندان های طبیعی شما تهیه می شود تا مدل هایی برای طراحی روکش های ونیر موقت و دائمی وجود داشته باشد و اطمینان داشته باشند که به خوبی روی دندان ها سوار خواهند شد.

نمونه خط گاز:

دندانپزشک این کار را جهت اطمینان خاطر از اینکه روکش های ونیر در اثر جویدن و یا گاز زدن ساییده نمی شوند و مانند دندان های طبیعی کار می کنند انجام می دهد.

روکش های ونیر موقت:

تا زمان آماده سازی روکش های دائمی، روکش های موقتی ونیر در دهان بیمار تعبیه می شود.

باندینگ:

پس از آماده سازی لمینت دندان ، دندانپزشک آنها را بر روی دندان ها باندینگ خواهد کرد تا دوباره دندان ها و لبخند زیبا داشته باشید.

بهترین متخصص تعویض لمینت دندان

اگر برای گذاشتن اولین روکش های ونیر پورسلین خود به یک دندانپزشک عمومی مراجعه کرده اید، بهتر است جهت تعویض لمینت دندان نزد یک متخصص و جراح دندانپزشک بروید، به خصوص اگر مشکل از قرار دادن و باندینگ اولیه روکش بوده است حتما در انتخاب مجدد دندانپزشک دقت داشته باشید.

دکتر مریم قرائی

دکتر مریم قرائی

دکتر مریم قرائی در سال ۱۳۶۰ از دبیرستان روشنگر دیپلم تجربی خود را دریافت نموده اند و در کنکور سال ۱۳۶۱ که دانشگاه ها پس از مدت ۳ سال تعطیلی بازگشایی شدند در رشته دندانپزشکی دانشگاه تهران پذیرفته شدند و در سال ۱۳۶۷ از دانشگاه تهران فارغ التحصیل شدند. پس از گذراندن ۵ سال طرح خارج از مرکز در بیمارستان شهید لواسانی تهران ، به استخدام وزارت نفت درآمدند و در بیمارستان وزارت نفت واحد دندانپزشکی فعالیت نمودند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا