دکتر مریم قرائی

همه چیز درباره کامپوزیت دندان

امروزه دندان های زیبا تاثیر زیادی در جذب مخاطب و جذابیت چهره دارد . هر چقدر لبخند زیباتر باشد زمینه اطمینان سازی فرد بیشتر خواهد شد . همین امر سبب شد برای زیباسازی دندان ها از روش های مختلفی استفاده شود . یکی از این راه های درمانی استفاده از کامپوزیت دندان است که به خاطر نتیجه بخش بودن ان ، بسیار پر طرفدار شده است. اگر میخواهید مه چیز درباره کامپوزیت دندان را بدانید، این مقاله را بخوانید.

کامپوزیت دندان جزو روش هایی است که بدون عوارض جانبی می تواند سیاهی دندان ، ترک خوردگی ، شکستگی های دندانی و یا زیباسازی دندان مورد استفاده قرار گیرد .

در ادامه دکتر مریم قرایی شما را به تمام مواردی که نیاز است در مورد کامپوزیت دندان بدانید ، آشنا می کند.

کامپوزیت دندان چیست؟

کامپوزیت دندان که مورد استقبال بیماران قرار گرفته است نوعی مواد خمیری شکل است که دندانپزشکان برای ترمیم دندان ها ، شکستگی ها و یا ترگ خوردگی ها از آن استفاده می کنند . همچنین کامپوزیت برای اصلاح درمان پوسیدگی دندان ها و  سیاه شدن آن که ظاهر دندان را نامطلوب می کنند می تواند گزینه مناسبی باشد.

کامپوزیت
کامپوزیت

 همه چیز درباره کامپوزیت ونیز دندان

این نوع روکش که امروزه برای زیبایی دندان مورد استفاده قرار می گیرد تاثیر زیادی در زیبا نشان دادن دندان ها دارد و عموما در قسمت جلویی دندان به کار می رود و فاصله بین دندانی یا شکستگی دندان را می پوشاند. ونیر کامپوزیت بدون اینکه آسیبی به دندان وارد نماید و تراشی داده شود ، دندان ها را زیبا و سفید می کند .

این کامپوزیت ها از ترکیب ذرات فیلر تشکیل شده که بسیار مقاوم هستند . این مواد خمیری شکل با امواج نوری که طول موج کوتاهی دارند روی دندان اصلی فرد محکم می شود و نوع های جدید آن قابلیت پولیش شدن دارند و بدون تخلخل بودن آن باعث شده ماندگاری آن افزایش یابد . این ونیر ها همرنگ دندان هستند و اگر دندانی تغییر رنگ داشته باشد و یا دچار مشکل شده باشد آن را برطرف می کند .

چه موقع از کامپوزیت استفاده کنیم؟

هر گاه دندان ها تغییر رنگ داشته باشند و برای پوسیدگی دندان ها به ترمیم احتیاج داشته باشند می توان از کامپوزیت استفاده نمود . کامپوزیت ها برای منظم شدن دندان ها و اصلاح فرم دندان ها نیز به کار می روند . البته اگر این نامنظمی ها جزئی باشد به گونه ای که می توان از کامپوزیت به عنوان ارتودنسی فوری نام برد .

بر طبق میانگین استفاده از این روش درمانی عمر باقی ماندن آن حدود 10 سال تخمین زده می شود اما ماندگاری کامپوزیت نیاز به مراقبت هایی دارند که فرد بعد از قرار گیری کامپوزیت دندان روی دندان های خود باید آن ها را رعایت نماید تا با رضایتمندی از مزایای این روش بهره مند شود .

مراقبت های بعد از کامپوزیت دندان

رعایت بهداشت دندان حیاتی تر به نظر می رسد به طوری که باید به صورت منظم دندان ها را مسواک بزنید .

تنها استفاده از مسواک نباید ملاک قرار گیرد بلکه قسمت هایی از دندان ها با مسواک تمیز نمی شوند و لازم است از نخ دندان استفاده شود .

از گاز زدن اجسام سفت و محکم اجتناب کنید به طوری که خوردن غذاهای محکم می تواند به کامپوزیت دندان آسیب وارد کند و یا باعث شکستگی آن شود .

کامپوزیت دندان خاصیت رنگ پذیری دارد و بعد از نوشیدن مواد رنگ زا مانند چای و قهوه و … حتما از مسواک استفاده کنید تا روی دندان ها رنگ نگیرد .

برای انجام کامپوزیت دندان باید دقت لازم را داشته باشید که دندان هایتان تراشیده نشوند و این ساییدگی دندان ها به مینای دندان آسیب می رساند . این مورد اگر انتخاب بهترین دندانپزشک ترمیمی و زیبایی خوب به درستی انجام شود ، حل خواهد شد .

این نکته را به یاد داشته باشید اگر کامپوزیت دندان به خوبی روی دندان قرار نگیرد ، دندان ها و لثه دچار تورم می شود.

مراحل کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان درد  دارد؟

با توجه به ترسی که عموم افراد از دندانپزشکی دارند و این موضوع سن و سال نمی شناسد باید گفت کامپوزیت دندان بدون درد است و دندانپزشک قبل از اینکه کار خود را شروع نماید ، در ناحیه تزریق ، ژل بی حسی می زند تا بیمار متوجه دردی نشود .

هزینه کامپوزیت دندان

هزینه کامپوزیت دندان به عوامل مختلفی بستگی دارد که این موارد از مهارت و دانش دندانپزشک ، کیفیت مواد اولیه استفاده شده و میزان آسیبی که دندان ها دارد، را شامل می شود . یقینا مواد مصرفی که خود در ماندگار بودن کامپوزیت نقش اساسی دارد می تواند در هزینه نهایی تاثیر گذار باشد پس شما می توانید بعد از اینکه دندان هایتان مورد معاینه قرار گرفت هزینع دقیق را از پزشک خود بپرسید .

کلام آخر

همانطور که ذکر گردید کامپوزیت دندان از جمله مواردی است که برای زیبایی دندان مورد استفاده قرار می گیرد . اما این نکته قابل توجه است که این درمان توسط بهترین دندانپزشک ترمیمی و زیبایی صورت گیرد تا علاوه بر عمر طولانی تر شما را از یک درمان مناسب مطمئن سازد. اصلاح اشتباه دندان ها علاوه بر هزینه مضاعفی که به بیمار تحمیل می کند ، باعث پوسیدگی دندان ها و از بین رفتن ریشه دندان ها می شود . در نتیجه این موضوع را جدی بگیرید و در مورد پزشکی که برای انجام کامپوزیت دندان مراجعه می کنید ، اطلاعات کافی کسب نمایید و از داشتن یک جلسه مشاوره و بررسی دندان های خود نهراسید که چه بسا با انتخاب درست در هزینه تمام شده نیز صرفه جویی خواهید کرد .​

دکتر مریم قرائی

دکتر مریم قرائی

دکتر مریم قرائی در سال ۱۳۶۰ از دبیرستان روشنگر دیپلم تجربی خود را دریافت نموده اند و در کنکور سال ۱۳۶۱ که دانشگاه ها پس از مدت ۳ سال تعطیلی بازگشایی شدند در رشته دندانپزشکی دانشگاه تهران پذیرفته شدند و در سال ۱۳۶۷ از دانشگاه تهران فارغ التحصیل شدند. پس از گذراندن ۵ سال طرح خارج از مرکز در بیمارستان شهید لواسانی تهران ، به استخدام وزارت نفت درآمدند و در بیمارستان وزارت نفت واحد دندانپزشکی فعالیت نمودند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا