دکتر مریم قرائی

همه چیز درمورد جرم گیری دندان و مضرات آن

جرم گیری دندان چگونه انجام می شود؟ آیا عوارض دارد؟ دندان عضوی بسیار موثر در ظاهر و زیبایی صورت است، وقتی دندانی سفید و درخشنده باشد چهره فرد هم با لطبع آن زیبا جلوه می کند. آیا تا به حال برای شما هم اتفاق افتاده است که وقتی در ارتباط با فردی که مخاطب شما قرار گرفته است فرم و زیبایی دندانش رخ نمایی کند و نظر شما را جلب کند، حتی بدون این که در این مورد فکر کرده باشید.

پس مراقبت از سلامت و زیبایی دندان ها به عنوان یک امری حیاتی شمرده می شود که می تواند در پیش برد اهداف تان یاری گر تان باشد.

در حال حاضر در این نوشتار می خواهیم به راهکار های درخشندگی دندان ها بپردازیم، این که چه کنیم تا دندانی سفید و زیبا داشته باشیم و همچون مرواریدی در صدف بدرخشد.

مضرات جرمگیری دندان

جرم دندان چیست؟

جرم دندان زمانی ایجاد می شود که افراد به سلامت دهان و دندان خود اهمیت نمی دهند و به طور روزانه نکات بهداشتی را رعایت نمی کنند، دندان های زرد و با ظاهری ناخوشایند که از باقی مانده غذا های خورده شده و اسید معده تغییر شکل داده اند، جرم دندان ها باعث به وجود آمدن بوی بدی در دهان می شود هم چنین به مرور زمان شروع دندان ها شروع به پوسیدگی می کنند، در ابتدا سوراخ های بر روی آن ایجاد می شود که در نهایت ممکن است دندان را تخریب کند.

جرم های دندان را می توان به دو دسته تقسیم کرد

نوع اول از جرم را که در زیر لثه قرار گرفته است در شیار لثه های شکل گرفته و می تواند ریشه دندان را تحت الشعاع قرار بدهد و برای رفع آن هر چه سریع تر باید اقدام کنید. مهم ترین علتی که جرم در این ناحیه بیشتر ایجاد می شود این است که دسترسی به این نواحی راحت نبوده و ممکن است فرچه ی مسواک با آن برخورد نکند و همینطور باقی بماند. البته بیشتر پوسیدگی ها هم از همین ناحیه دندان شروع می شود.

نوع دیگری از جرم وجود دارد که بالای لثه ها و در روی سطح دندان ها تشکیل شده است و به راحتی با مسواک زدن برطرف می شود.

جرم گیری چیست و چگونه انجام می شود؟

جرم گیری یکی از راه های سفید کردن دندان شمرده می شود، باعث زدودن این آگودگی و جرم ها از دندان می شود.

جرم گیری زمانی انجام می شود که لایه های جرمی روی هم انباشته و بسیار سخت شده اند و به راحتی و مسواک زدن از روی دندان ها پاک نمی شوند. هم چنین روشی بسیار ساده و مقرون به صرفه است.

حال به نحوه جرم گیری می پردازیم، بدین ترتیب دو روش کلی برای جرم گیری وجود دارد، روشی بسیار ابتدایی و ساده که جرم گیری دستی نام گرفته است، دندان پزشک با کمک یک ابزاری مخصوص به صورت دستی اقدام به برطرف کردن جرم های دندان می کند، البته این روش برای همه نوع افراد توصیه نمی شود و بنا به نوع و جنس دندان ها از  دندان پزشک ها پیشنهاد می شود که از کدام روش بهره مند شوید.

روش دستی برای افرادی مناسب است که دندان های شان از جرم کم تری برخوردارند.

روش دوم جرم گیری دندان ها به این صورت است که دندان پزشک با استفاده از ابزار های التراسونیک و با کمک دستگاه و تجهیزات مخصوص اقدام به جرم گیری می کند، در این روش با اسپری آب و دستگاه تمامی جرم ها از روی دندان ها ناپدید می شوند.

دستگاه و ابزار های التراسونیک با وارد کردن ضربه های کوچکی به دندان ها جرم ها را از بین می برند.

✅ در نظر داشته باشید: استفاده از روش دوم که از دستگاه کمک گرفته می شود و  در ضربات وارده به دندان هیچ دردی متوجه شما نخواهد بود.

✅ ذکر یک نکته الزامیست: بعد از عمل جرم گیری تحت هیچ شرایطی آب سرد یا داغ میل نکنید زیرا به دلیل لایه برداری دندان های تان حساس شده است و ممکن است به ساختار دندان تان آسیبی جدی وارد شود.

جرمگیری دندان

هر چند مدت یک بار نیاز به جرم گیری است؟

یک متخصص درمان ریشه دندان می گوید: وقفه ای که بین طول دوره ی جرم گیری ایجاد می شود به میزان رعایت بهداشت دهان و دندان شما دارد، زمانی که مرتباٌ از مسواک و نخ دندان و محلول شست شوی دهان استفاده کنید، دندان های تان سالم و درخشنده باقی خواهد ماند و تا مدت طولانی نیاز به جرم گیری مجددی ندارد. ولی در صورت لزوم می توان از روش دستی کمک گرفت، اما به طور میانگین بنا به انجام تمامی اصول بهداشتی جرم گیری دندان می تواند سالی یک بار انجام شود تا همیشه دندان های زیبا داشته باشید.

هزینه جرم گیری دندان ها چقدر می شود؟

در حال حاضر بنا به محدودیت های که وجود دارد نمی توانیم قیمتی واحد از جرم گیری دندان دراختیارتان قرار دهیم، اما فاکتور های وجود دارد که در برآورد هزینه های جرم گیری نقش به سزایی دارند را در ادامه ذکر می کنیم تا بتوانید هزینه های جاری را پیش بینی کنید.

فاکتور های هم چون: میزان تخصص، مهارت و شهرت دندان پزشک، موقعیت مکانی مطب و میزان دسترسی آن به محل سکونت شما، میزان کمیت و کیفیت تجهیزات و مواد مورد استفاده برای جرم گیری دندان های تان، در قیمت جرم گیری تاثیر گذار هستند.

می توانید برای کاهش مبلغ هزینه های درمانی و زیبایی دندان های تان با شرکت طرف قرار داد بیمه تان صحبت کنید و از میزان پوشش دهی آن مطلع گردید و هر گونه نگرانی بابت مسائل مالی را رفع کنید.

جمع بندی مبحث جرم گیری دندان

انتخاب دندان پزشک یکی از مولفه های اساسی است که هنگام مراجعه باید آن را در نظر گرفت، بهترین دندان پزشک ترمیمی می تواند به شما کمک کند تا دندان های زیبا و خوش فرمی داشته باشید تا بر زیبایی ظاهری شما بیافزاید.

در نظر داشته باشید که انتخاب بهترین دندان پزشک کار راحتی نیست و باید نهایت دقت و تلاش خود را به کار بگیرید و از منابع  مختلف و معتبری استفاده کنید تا بدان دست یابید.

دکتر مریم قرائی

دکتر مریم قرائی

دکتر مریم قرائی در سال ۱۳۶۰ از دبیرستان روشنگر دیپلم تجربی خود را دریافت نموده اند و در کنکور سال ۱۳۶۱ که دانشگاه ها پس از مدت ۳ سال تعطیلی بازگشایی شدند در رشته دندانپزشکی دانشگاه تهران پذیرفته شدند و در سال ۱۳۶۷ از دانشگاه تهران فارغ التحصیل شدند. پس از گذراندن ۵ سال طرح خارج از مرکز در بیمارستان شهید لواسانی تهران ، به استخدام وزارت نفت درآمدند و در بیمارستان وزارت نفت واحد دندانپزشکی فعالیت نمودند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا