دکتر مریم قرائی

پروتزهای ثابت و متحرک دندان

پروتزهای ثابت و متحرک دندان به چه منظور استفاده می شود؟ استفاده از پروتز به حفظ زیبایی ظاهری صورت کمک می کند و از دست دادن یک و یا چند دندان باعث می شود تا زیبایی صورت و لب ها تحت تاثیر قرار بگیرد. پروتزهای دندانی شامل دو نوع پروتز ثابت و متحرک هستند، که در این مقاله به بررسی آن ها می پردازیم.

در پروتز ثابت، تاج و یا پل دندان مستقیما به دندان و یا ایمپلنت چسبیده می شود و جایگزین دندان از دست رفته خواهد شد.

پروتز متحرک که اصطلاحا دندان مصنوعی نیز نام دارد، همان طور که از نامش پیداست جایگزین مصنوعی برای دندان محسوب می شود و در فکی که دندان های کمی وجود دارد، ثابت باقی خواهد ماند.

با توجه به پیشرفت های انجام شده در زمینه پروتزهای دندانی، عملکرد طبیعی دندان ها حفظ و شکاف و فاصله میان دندان ها نیز پر خواهد شد.

دلیل اهمیت پروتزهای دندانی چیست؟

از دست دادن یک و یا چند دندان باعث می شود دندان های اطراف نیز به مرور زمان حرکت کنند. در صورتی که نسبت به درمان اقدامی صورت نگیرد، فضای ایجاد شده باعث تغییر پوزیشن دندان می شود و در چنین شرایطی، دندان های اطراف برای پر کردن این فضای ایجاد شده به حرکت در خواهند آمد.

حرکت دندان ها می تواند منجر به بروز مشکلاتی برای دهان و فک شود.

پروتزهای ثابت

امکان درآوردن این نوع پروتزها توسط بیمار وجود ندارد. دو نوع پروتز ثابت وجود دارد:

  • یک نوع که به بازسازی بخش از دست رفته دندان مانند تاج دندان کمک می کند.
  • نوع دیگر که به طور کامل جایگزین دندان از دست رفته می شود.
  • پوتزهای ثابت، داخل استخوان فک قرار می گیرند و به همین خاطر به عنوان ایمپلنت نیز شناخته می شوند.
پروتز ثابت دندان

پروتزهای متحرک

این نوع پروتزها به راحتی و توسط خود بیمار در آورده می شوند که می تواند از نوع کامل و یا جزئی باشد.

در صورتی که بیمار تمام دندان های خود را از دست داده باشد، پروتز کامل از سوی پزشک در نظر گرفته می شود. در این حالت، زیبایی طبیعی و ظاهری دندان ها حفظ می شود و دندان ها روی  صورت می خوابند. اما پروتزهای متحرک جزئی، در قسمت باقی مانده دندان، ثابت باقی می مانند و از آن جایی که ساختار فلزی و محافظی دارند، به عنوان پروتز اسکلتی نیز در نظر گرفته می شوند.

پروتز متحرک دندان چیست؟

✅ تمامی پروتزها، به حفظ عملکرد دندان ها و بهبود زیبایی ظاهری کمک می کنند.

نوع پروتز با توجه به تعداد دندان های از دست رفته، شرایط دندان های باقی مانده و ضخامت استخوان فک در نظر گرفته خواهد شد. در صورتی که تعداد کمی از دندان ها باقی مانده باشند و شرایط خوبی هم نداشته باشند، پروتز متحرک گزینه مناسب تری خواهد بود.

اما در صورتی که یک و یا دو دندان از دست رفته باشد و ما بقی دندان ها سالم باقی مانده باشند، پروتز متحرک جزئی می تواند به حفظ عملکرد دندان کمک کند.

دکتر مریم قرائی

دکتر مریم قرائی

دکتر مریم قرائی در سال ۱۳۶۰ از دبیرستان روشنگر دیپلم تجربی خود را دریافت نموده اند و در کنکور سال ۱۳۶۱ که دانشگاه ها پس از مدت ۳ سال تعطیلی بازگشایی شدند در رشته دندانپزشکی دانشگاه تهران پذیرفته شدند و در سال ۱۳۶۷ از دانشگاه تهران فارغ التحصیل شدند. پس از گذراندن ۵ سال طرح خارج از مرکز در بیمارستان شهید لواسانی تهران ، به استخدام وزارت نفت درآمدند و در بیمارستان وزارت نفت واحد دندانپزشکی فعالیت نمودند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا