دکتر مریم قرائی

پروتز ثابت دندان + انواع

پروتز ثابت دندان چیست؟ از پروتز ثابت دندان در چه مواردی استفاده می شود؟ در برخی موارد در اثر عوامل مختلفی ممکن است فرد دندان های خود را از دست بدهد. علم دندانپزشکی در سال های اخیر با توجه به تکنیک هایی به فرد کمک می کند در جهت زیبایی و درمانی بتواند ازجایگزین دندان های خود یعنی دندان های مصنوعی استفاده کند. پروتز دندان ثابت یکی از انواع آن است. در این روش دندان بعد از قالب گیری می تواند به وسیله پایه هایی که در لثه قرار می گیرد، ثابت شود. اگر شما هم قصد استفاده از آن را دارید، در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

ترمیم دندان با کامپوزیت

پروتز دندان ثابت چیست؟

پروتز دندان انواع مختلفی  دارد. پروتز دندان ثابت، پروتز هایی هستند که جایگاه آن ها بر روی لثه محکم می شود. این کار می تواند با استفاده از چسب های مخصوص و یا پایه های ایمپلنتی انجام شود. شما نمی توانید پروتز های دندانی را بعد از قرار دادن، جا به جا کنید و یا آن را از لثه خود جدا کنید و برای انجام هر گونه اقدام نیاز است مجددا به دندانپزشک خود مراجعه کنید. این که نمی توانید پروتز را جا به جا کنید در واقع یکی از مزایای آن به شمار می رود. در مقابل آن پروتز های دندان متحرک قرار دارد که بعد از قالب گیری می توانید آن را به راحتی از دندان های خود جدا کنید.

انواع پروتز ثابت دندان

پروتز دندان ثابت بر پایه ایمپلنت

این یکی از پرطرفدار ترین انواع پروتز دندان ، ثابت است که بر پایه ایمپلنت به لثه ثابت می شود. به این صورت که ابتدا پایه های ایمپلت بر روی لثه فرد قرار می گیرد. پایه های ایمپلنت به فک جوش می خورد به این ترتیب پروتزهای دندان در دهان در محل خود محکم می شود. برای ایمپلنت کردن هر دندان به پایه ایمپلنتی نیاز است. اما در صورتی که قصد داشته باشید کل فک را ایمپلنت کنید و همچنین برای ایمپلنت دندان هایی که در کنار هم قرار دارد، دندانپزشک از پایه های کمتری استفاده می کند.

این یکی از محبوب ترین تکنیک های کاشت دندان در سال های اخیر است. به ان دلیل که از تحلیل لثه جلوگیری کرده و تحقیقات نشان می دهد علاوه بر زیبایی کارایی آن به حدی است که می تواند نبود دندان را جبران کند و جایگزین دندان شما شود.

پروتز دندان ثابت با بریج دندانی

پروتز دندان با کمک بریج یکی دیگر از انواع آن است. دراین روش پروتز دندان، به کمک دندان های سالم اطراف آن قرار داده می شود. بریج دندانی برای پر کردن فواصل میان دندان ها مناسب است. برای برخی افراد که دندان های کناری آن ها سالم است اما دندان های میانی به دلیل شکستگی، پوسدیگی و موار دیگر از بین رفته است، این یکی از مناسب ترین رهکار های درمانی به حساب می رود.

ترمیم دندان با آمالگام

پروتز دندانی ثابت برای چه کسانی مناسب است؟

پروتز دندان ثابت معمولا برای افرادی که دندان‌های طبیعی‌ شان از دست رفته یا ترمیم نامناسب داشته ‌اند، توصیه می شود. اما برای همه مناسب نیست و بسته به شرایط و نیازهای هر شخص، روش‌های دندانپزشکی دیگری مثل پروتز دندان متحرک ممکن است بهترین گزینه باشند.

پروتز ثابت دندان

اگر شما به دنبال روشی برای جبران و جایگزینی دندان‌های از دست رفته خود هستید، این می‌تواند گزینه‌ ای مناسب برای شما باشد. با این حال، قبل از تصمیم گیری درباره نوع پروتز دندان، بهتر است با دندانپزشک خود مشورت کنید تا اطمینان حاصل کنید که این روش برای شما مناسب است و بهترین نتیجه را برایتان به دنبال خواهد داشت.

هزینه پروتز ثابت دندان چقدر است؟

هزینه پروتز ثابت دندان ثابت با توجه به انتخاب نوع آن متفات ست. ایمپلت های دندانی گران ترین نوع هستند. بسته به کارایی آن لازم است انتخاب کنید کدام سبک از پروتز های دندانی می تواند برای کارایی بهتر هزینه های مقرون صرفه تر داشته باشد. در خصوص این مورد همچنین می توانید از دندانپزشک خود کمک بگیرید.

سوالات متداول

دکتر مریم قرائی

دکتر مریم قرائی

دکتر مریم قرائی در سال ۱۳۶۰ از دبیرستان روشنگر دیپلم تجربی خود را دریافت نموده اند و در کنکور سال ۱۳۶۱ که دانشگاه ها پس از مدت ۳ سال تعطیلی بازگشایی شدند در رشته دندانپزشکی دانشگاه تهران پذیرفته شدند و در سال ۱۳۶۷ از دانشگاه تهران فارغ التحصیل شدند. پس از گذراندن ۵ سال طرح خارج از مرکز در بیمارستان شهید لواسانی تهران ، به استخدام وزارت نفت درآمدند و در بیمارستان وزارت نفت واحد دندانپزشکی فعالیت نمودند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا