دکتر مریم قرائی

چگونه از دندان و لثه خود مراقبت کنیم؟

انواع اقدامات برای مراقبت از بهداشت دندان ها و لثه ها کدامند؟ مصرف چه مواد غذایی می تواند تا حد زیادی به  پوسیدگی دندان ها بینجامد؟ اگر با وجود رعایت اقدامات مراقبتی هنوز هم دچار عوارضی از جمله پوسیدگی دندان می شوید، لازم است دقیق تر بررسی کنید که چگونه از دندان و لثه خود مراقبت کنید

چرا اقدامات مراقبتی دندان و لثه ها مهم است؟

در حوزه دندان پزشکی در خصوص مراقبت های اصول حفظ سلامت دندان ها و لثه افراد توصیه های زیادی وجود دارد. این توصیه ها دائما از سوی پزشکان به بیماران و مراجعین شان یادآوری می شود. یادآوری مکرر این نکات و توصیه ها نشانگر اهمیت این مساله است که دندان ها و لثه هایمان تا چه اندازه باید برایمان مهم  باشد. یکی از مهم ترین دلایلی که نشان می دهد سلامت دهان و دندان باید مرکز توجه افراد مختلف باشد این است که تاثیر مستقیمی بر سلامت جسمی و سایر نقاط بدنی افراد دارد. کسانی که دندان های سالمی ندارند نمی توانند به درستی غذا را بجوند در نتیجه معده آنان بعد ها و در طول زمان با مشکلاتی روبرو می شود.

پس همین نکته ساده به راحتی می تواند عمق اهمیت مراقبت های دهانی و دندانی را مشخص سازد.

انواع اقدامات مراقبتی از دندان ها و لثه ها

دندان ها مراقبت های بسیار زیاد و درعین حال ساده ای دارند. از جمله مراقبت ها و اقدامات ضروری این است:

  1. مسواک زدن

مسواک زدن از جمله ساده ترین ولی موثر ترین راهکار هایی است که می تواند علاوه بر اینکه به بهداشت دندان ها کمک کند از پوسیدگی دندان ها نیز جلوگیری کند.

البته در خصوص مسواک زدن باید نکاتی را رعایت کنید که شامل شیوه مسواک زدن و نیز تعداد دفعات مسواک در روز است. پزشکان می گویند افراد معمولا شیوه درستی را در انجام مسواک زدن رعایت نمی کنند. اگر مسواک به صورت افقی روی دندان ها کشیده شود می تواند بسیار برای سلامت دندان ها خطرساز باشد. پس توجه داشته باشید که حرکت مسواک باید عمودی (از بالا به پایین و از پایین به بالا) باشد.

از دندان و لثه خود چگونه مراقبت کنیم

در مواردی که دندان افراد بسیار حساس باشد باید در روز سه مرتبه و در موارد عادی دوبار انجام شود.

البته یکی از مهم ترین نکات مسواک و خمیردندانی است که مورد استفاده قرار می گیرد. سعی کنید مسواک نرم باشد و تمامی بخش های دندانی را پوشش دهد و تمیز کند.

خمیر دندان نیز لزوما نیاز نیست که گران قیمت باشد اما حداقل استاندارد ها را باید داشته باشد تا در تمیز کردن دندان ها موثر واقع شود.

  1. استفاده از نخ دندان نیز تا حد زیادی می تواند کمک های زیادی را برای از بین بردن انباشت مواد غذایی در محل هایی از دندان که مسواک به آن دسترسی ندارد، داشته باشد.
  2. مراقبت های غذایی نیز از جمله اثر بخش ترین روش برای کند کردن روند پوسیدگی دندان ها و سلامت لثه هاست. مواد غذایی ای که در زمره شیرینی جات قرار می گیرند تا حد زیادی در تسریع روند پوسیدگی دندان ها کمک می کند.

حتما باید مصرف مواد غذایی که در آن قند زیادی وجود دارد را به کمترین میزان ممکن برسانید. علاوه بر این زمانی که از انواع شیرینی ها و شکلات ها استفاده کردید بلافاصله دهان خود را با آب ولرم شست و شو دهید.

  1. شکستن پسته و بادام و فندق با دندان از خطرناک ترین رفتار هایی است که افراد انجام می دهند. این عمل می تواند در ضعیف شدن ساختار دندان بسیار اثر بخش باشد. همین که ساختار دندان ها با ضعف روبرو شود پوسیدگی در مدت زمان کوتاهی اتفاق می افتد. از همین رو توصیه اکید این است که از انجام این اقدامات پرهیز شود.
  2. مصرف نوشابه های گازدار، انواع ماء الشعیر ها باید به کمترین میزان ممکن برسد. زیرا که آسیب های جدی برای دندان به همراه دارد.
  3. مصرف الکل و دخانیاتی همچون سیگار و قلیان از عوامل بسیار تاثیر گذاری روی پوسیدگی دندان ها هستند که باید به طور کلی پرهیز شوند.

عواقب عدم رعایت انواع اقدامات مراقبتی از دندان ها و لثه ها

زمانی که دندان ها پوسیده می شوند درواقع دندان به حدی از ضعف می رسد که به سرعت تخریب اتفاق می افتد. زمانی که خرابی و پوسیدگی ادامه دار شود و پیشروی کند به نقطه ای می رسد که نیاز به ترمیم ریشه دندان خواهد داشت.

هرگاه پوسیدگی به مرکز اصلی دندان برسد دندان به مرور دندان درد شروع می شود. این نقطه دقیقا زمانی که به اصطلاح می گویند دندان به عصب رسیده است و باید درمان ریشه دندان عفونی انجام شود.

در این زمان پزشکان به عصب کشی یا درمان ریشه دندان می پیردازند.

*تمامی نکاتی که در بالا ذکر شد و از باید ها و نباید ها سخن گفتیم اگر به طور دقیق و مرتب رعایت شود می تواند از پوسیدگی دندان ها جلوگیری کند.

*پوسیدگی دندان علاوه بر اینکه موجب درد و ناراحتی می شود در رخداد عفونت های لثه ای نیز تاثیر گذار است. پس برای آنکه لثه های شما عفونی نشود باید ممنوعیت و ضروریات مراقبت های دهانی دندانی را رعایت کنید تا از بروز هر مشکلی جلوگیری شود.

خاتمه

در انتها امیدواریم که توانسته باشیم نکات خوبی را در اختیار شما قرار داده باشیم. زیرا که دهان و دندان ها علاوه بر تاثیرات جسمی تاثیرات زیبایی نیز دارد. کسانی که دندان های زیبا تری دارند اعتماد به نفس بیشتری داشته و می توانند معاشرت های بهتری را در اجتماع داشته باشند.

توصیه اخر ما این است که اگر اقدامات درمانی در ناحیه دندان نیامند هستید حتما از بهترین های این حوزه کمک بگیرید تا اقدامات درمانی خوبی برای دندان ها شما انجام شود.

دکتر مریم قرائی

دکتر مریم قرائی

دکتر مریم قرائی در سال ۱۳۶۰ از دبیرستان روشنگر دیپلم تجربی خود را دریافت نموده اند و در کنکور سال ۱۳۶۱ که دانشگاه ها پس از مدت ۳ سال تعطیلی بازگشایی شدند در رشته دندانپزشکی دانشگاه تهران پذیرفته شدند و در سال ۱۳۶۷ از دانشگاه تهران فارغ التحصیل شدند. پس از گذراندن ۵ سال طرح خارج از مرکز در بیمارستان شهید لواسانی تهران ، به استخدام وزارت نفت درآمدند و در بیمارستان وزارت نفت واحد دندانپزشکی فعالیت نمودند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا