دکتر مریم قرائی

کامپوزیت دندان چیست؟

کامپوزینت دندان چه مزایایی دارد؟ چگونه انجام می شود و هزینه آن چقدر است؟ آیا کامپوریت دندان یک روش دائمی برای زیبایی دندان است؟ اصل مهم ظاهر افراد است امروزه با گسترش ارتباطات و تاثیر گذاری آن در کسب و کار ، چهره جایگاه مهمی یافته است . تحقیقات نشان می دهد ظاهر افراد در جذب اطرافیان به خود موثر است و باعث افزایش اعتماد بنفس در آن ها می شود . امروزه زبان بدن در داشتن ارتباط موثر جایگاه ویزه ای دارد و مورد توجه قرار گرفته است و لبخند یک حرکت تاثیر گذار بدن است . به طوری که در مذاکرات باعث پیشرفت و نتیجه بخش بودن آن می شود . از این جهت داشتن دندان های مرتب و تمیز حائز اهمیت است و افراد به دنبال برطرف کردن عیوب دندان هایشان هستند . یکی از راه هایی که می تواند یک لبخند زیبا را به شما هدیه دهد کامپوزیت دندان است که به از بین رفتن نامرتبی های دندانی کمک شایانی می کند .

زمانی که دندان های شما مشکلی در ظاهر داشته باشد باعث می شود همیشه از لبخند زدن خجالت بکشید که خود باعث کم شدن اعتماد بنفس و ارتباط شما می شود . کامپوزیت یک ماده خمیری شکل است که به عنوان یک روش ماندگار رنگ و فرم دندان ها را اصلاح می کند و این قابلیت را دارد که مجدد ترمیم شود .

با استفاده از کامپوزیت می توان ترک خوردگی دندان ، پوسیدگی ، شکستگی و عیوب دندان را پوشش داد و دندانپزشک با مواد خمیری کامپوزیت ، دندان ها را ترمیم می کند .

کامپوزیت ونیر دندان

ونیر کامپوزیت نوعی کامپوزیت است که در زیبایی دندان کاربرد فراوان دارد و برای دندان های جلویی پرطرفدار است . ونیر کامپوزیت فاصله بین دندانی و لب پریدگی را برطرف می کند و تغییر قابل ملاحظه ای در چهره افراد به وجود می آورد . با این روش سفید کردن دندان ها انجام می شود بدون اینکه تراشی روی دندان ها انجام شود . از این رو به این روش ارتودنسی فوری نیز گفته می شود .

کامپوزیت ونیر دندان

کامپوزیت از ذرات فیلر ایجاد می شود و بسیار مقاوم است . کامپوزیت ونیر خمیری شکل است و امواج نوری که طول موج مشخصی دارد سفت می شود . امروزه نوع های جدیدی از ونیرها به بازار عرضه شده اند که علاوه بر مقاومت بدون تخلخل هستند و به راحتی پولیش می شوند و طول عمر بیشتری دارند . ونیر کامپوزیت همرنگ دندان بیمار است و این امر باعث شده تیرگی و لکه های دندان از بین برود و ایراد های دندان برطرف شود .

چه موقع از کامپوزیت استفاده می شود؟

دندان ها در زندگی نقش مهمی دارند . اگر یکی از دندان ها آسیب ببیند زندگی فرد به کلی مختل می شود . دندان ها علاوه بر اهمیت در ظاهر ، از نظر کاربردی حیاتی هستند . چراکه غذا خوردن به عنوان بخش اساسی زندگی در روز چند وعده صورت می گیرد و در طول استفاده مداوم از دندان ها ممکن است آسیب هایی نیز به آن وارد شود . مانند ضربه خوردن ، لب پر شدن در حین خوردن غذاهای سفت یا تغییر رنگ دندان به خاطر استفاده از مواد غذایی رنگدانه دار که باعث بد شکلی دندان ها می شود . البته عوامل ارثی نیز در زیبایی دندان نقش دارد و دندان ها از ابتدا در اندازه و فاصله مناسب قرار نداشتند و یا رنگ دندان ها کدر و تیره بوده است . در این موارد کامپوزیت دندان یک روش کاربردی برای پوشش دادن به این عیوب است .

مراحل انجام ونیر کامپوزیت

برای انجام کامپوزیت دندان ، دندان ها کاملا تمیز و جرم گیری می شوند تا دندان ها سطح تمیزی برای روکش ونیر داشته باشند . سپس دندانپزشک دندان ها را خشک می کند تا رطوبت و بزاقی روی آن نباشد و تداخلی در عملکرد مواد باندینگ ایجاد نکند . روی دندان ها را متخلخل کرده تا باعث چسبیدن بهتر ونیر کامپوزیت به سطح دندان شود . میزان موفقیت این روش به تجربه و مهارت دندانپزشک بستگی دارد و به همان میزان نتیجه مطلوب خواهد داشت .

کامپوزیت دندان درد دارد؟

برای انجام کامپوزیت از ژل بی حسی استفاده می شود تا بیمار سوزن را حس نکند به این خاطر این روش کاملا بدون درد انجام می شود .

مزایا و معایب کامپوزیت دندان

ماندگاری کامپوزیت دندان چقدر است؟

دوام کامپوزیت دندان بالا است و می توان بیش از 10 سال برای آن ذکر کرد اما کامپوزیت نیاز به مراقبت هایی دارد که بیمار باید بهداشت دهان و دندان و اصول تغذیه را رعایت نماید تا ماندگاری این درمان را افزایش دهد . البته مراجعه به دندانپزشک خوب و جنس مواد استفاده شده نیز در ماندگاری کامپوزیت موثر است . در ادامه چند مورد از مراقبت های موثر ذکر می شود :

  • از خوردن غذاهای سفت خودداری شود چون به دندان هایی که کامپوزیت شده آسیب وارد می کند .
  • تنها مسواک زدن برای دندان های کامپوزیت شده کافی نیست و برای تمیز کردن فاصله بین دندان ها باید از نخ دندان نیز استفاده شود .
  • کامپوزیت ها خاصیت رنگ پذیری دارند در نتیجه بعد از استفاده نوشیدنی ها و مواد غذایی که مواد رنگی دارند ، حتما مسواک زده شود .

عوارض کامپوزیت دندان

کامپوزیت خود عوارضی ندارد ولی اگر به خوبی روی دندان قرار نگیرد می تواند باعث آسیب رسیدن به دندان و التهاب لثه ها شود .

هزینه کامپوزیت

کامپوزیت در انواع مختلف ارائه می شود که در هزینه آن موثر است . در نتیجه هزینه تمام شده بر طبق مواد استفاده شده و وضعیت دندان بیمار تعیین می شود . البته مهارت و دانش دندانپزشک نیز موثر خواهد بود با مراجعه به یک دندانپزشک با تجربه می توانید در هزینه نهایی درمان صرفه جویی نمایید . بارها مشاهده شده مراجعین به خاطر تشخیص نادرست و درمان بی کیفیت مجبور به پرداخت هزینه های مجدد و گزاف تر شده اند .

 

دکتر مریم قرائی

دکتر مریم قرائی

دکتر مریم قرائی در سال ۱۳۶۰ از دبیرستان روشنگر دیپلم تجربی خود را دریافت نموده اند و در کنکور سال ۱۳۶۱ که دانشگاه ها پس از مدت ۳ سال تعطیلی بازگشایی شدند در رشته دندانپزشکی دانشگاه تهران پذیرفته شدند و در سال ۱۳۶۷ از دانشگاه تهران فارغ التحصیل شدند. پس از گذراندن ۵ سال طرح خارج از مرکز در بیمارستان شهید لواسانی تهران ، به استخدام وزارت نفت درآمدند و در بیمارستان وزارت نفت واحد دندانپزشکی فعالیت نمودند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا