دکتر مریم قرائی

تغییر رنگ روکش دندان

تغییر رنگ روکش دندان به چه علت است؟ آیا مصرف چای و قهوه باعث تغییر رنگ روکش دندان می شود؟ آیا مراقبت های بعد از روکش دندان را می شناسید؟ در این مقاله از سایت دکتر مریم قرائی قصد داریم در ارتباط با مراقبت های بعد از روکش دندان علی الخصوص مواردی که موجب ایجاد تغییر در آن می شود، بپردازیم.

رنگ روکش دندان چگونه انتخاب می شود؟

در همان ابتدا رنگ روکش دندانی متناسب با رنگ سایر دندان های شما انتخاب می شود. بنابراین ظاهر دندان روکش شده با سایر دندان های شما تفاوتی ندارد. جنس روکش های دندانی به شیوه ای انتخاب می شود که در اثر تغییر رنگ مقاوم باشد. اما باز هم دیده می شود در اثر مواردی نظیر افزایش سن، تغییراتی در روکش دندان های شما ایجاد می شود. در ادامه مقاله به هر آنچه باید در ارتباط با این مورد بدانید خواهیم پرداخت. 

دقت باشته باشید رنگ اصلی روکش دندانی بعدا قابل تغییر نیست و هیچ اقدام زیبایی نمی تواند موجب تغییر رنگ در آن شود.  

مراحل عصب کشی و روکش دندان

تاثیر چای بر روکش دندان

علت تغییر رنگ روکش دندان چیست؟

علت تغییر رنگ روکش دندان چیست؟ کسانی که دندان های خود را روکش می کنند، لازم است به مراقبت های بعد از آن توجه کنند که روکش دندان به مرور زمان دچار تغییر رنگ نشود. همچنین در برخی موارد نیز دیده می شود، بعد از چند روز روکش دندان تغییر می کند که لازم است سریعا به دندانپزشک مراجعه کنید. از عوامل موثر در این زمینه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • جنس روکش دندان: روکش ندان از جنس های مختلف وجود دارند. یکی از عوامل موثر در این زمینه، جنس روکش دندان است. بنابراین هرچه جنس روکش مقاومت کم تری در مقابل تغییر رنگ داشته باشد، روکش دندان شما زودتر تغییر می کند.
 • آسیب دیدن روکش دندان: در برخی اوقات به روکش دندانی شما آسیب وارد می شود. همچنین ممکن است به دندان اصلی شما نیز آسیب وارد شود.
 • مصرف برخی مواد غذایی: مصرف بیش از حد سیگار و برخی از مواد غذایی ممکن است حتی در دندان های دیگر شما هم تغییر رنگ ایجاد کند. بنابراین ممکن است مصرف این مواد غذایی باعث تغییر رنگ در روکش دندان نیز بشود.
 • از بین رفت لعاب سرامیکی: روکش دندان روکش های دندانی مععمولا دارای پوشش سرامیکی است که ظاهر آن را زیباتر می کند. از بین رفتن این پوشش سرامیکی در تغییری ظاهر آن موثر است.

اقدامات بعد از تغییر رنگ روکش دندان

بعد از مشاهده تغییر رنگ روکش دندان باید چه کنید؟ از آنجایی که این عامل می تواند به موارد مختلفی بستگی داشته باشد، لازم است در این زمینه از متخصص مشورت بگیرید. چرا که گاهی حتی این مورد می تواند به دلیل پیشروی لثه و یا تغییر موقعیت روکش دندان و نمایان شدن فلز زیر آن باشد. به همین دلیل لازم است ابتدا دلیل آن را بیابید. در صورتی که بعد از مدت ها لکه های زرد رنگی در روکش دندان های شما مشاهده می شود، ممکن است شما بتوانید به رعایت بهداشت دهان و دندان و علی الخصوص مسواک زدن آن را اصلاح کنید.

در برخی موارد که روکش آسیب دیده و یا به دندان آسیب وارد شده، ممکن است نیاز به تعویض روکش دندان و استفاده از روکش جدید باشد.

تغییر رنگ روکش دندان

آیا مصرف چای و قهوه در این زمینه موثر است؟

زمانی که دندان های خود را روکش می کنید، برای رنگدانه بیشتر و جلوگیری از فرسوده شدن زودهنگام آن لازم است مراقبت هایی را رعایت کنید. به عنوان مثال لازم است بعد از مصرف چای و قهوه دندان های خود را با آب بشویید. با آنکه چای و قهوه بلافاصله بعد از مصرف روی دندان ها تاثیرر نمی گذارد، اما تجمع آن بر روی روکش و حتی مینای دندان به مرور زمان دچار آسیب می شود.

مراقبت از روکش دندان در مقابل تغیر رنگ

مراقبت های بعد از روکش دندان، دوام آن را بالا تر می برد. همچنین از آن در مقابل تغییر رنگ مراقبت می کند. از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بعد از مصرف قهوه و چای آب بنوشید
 • مصرف نوشیدنی های خود را کنترل کنید
 • عادت جویدن ناخن های خود را کنار بگذارید
 • دندان های خود را روی هم فشار ندهید
 • بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید
 • در هنگام استفاده از نخ دندان مراقبت های لازم را به عمل آوررید
 • از مصرف مواد غذایی چسبنده و یا سفت پرهیز کنید

عمر روکش دندان چقدر است؟

با خواندن نکات مراقبتی شاید این سوال برایتان ایجاد شده باشد که روکش دندان چقدر دوام دارد؟ عمر روکش های دندانی در صورت مراقبت های لازم بالا است و گاهی حتی تا 10 الی 15 سال هم دوام می آرود. در صورت تغییر رنگ در روکش ممکن است اقدماتی برای اصلاح آن از جانب دندانپزشک انجام بپذیرد.

دکتر مریم قرائی

دکتر مریم قرائی

دکتر مریم قرائی در سال ۱۳۶۰ از دبیرستان روشنگر دیپلم تجربی خود را دریافت نموده اند و در کنکور سال ۱۳۶۱ که دانشگاه ها پس از مدت ۳ سال تعطیلی بازگشایی شدند در رشته دندانپزشکی دانشگاه تهران پذیرفته شدند و در سال ۱۳۶۷ از دانشگاه تهران فارغ التحصیل شدند. پس از گذراندن ۵ سال طرح خارج از مرکز در بیمارستان شهید لواسانی تهران ، به استخدام وزارت نفت درآمدند و در بیمارستان وزارت نفت واحد دندانپزشکی فعالیت نمودند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا