دکتر مریم قرائی

فیشور سیلانت یا شیاربندی دندان چیست؟

فیشورسیلانت ( شیارپوش دندان ) یکی از راهکارهای مهم مراقبت از دندان ها به شمار می رود. مراقبت از دندان ها و روش های متنوع در این زمینه در دهه اخیر یکی از پر طرفدارترین روش ها در ایجاد زیبایی لبخند بوده است. همانطور که می دانید زیبایی یک بخند می تواند بسیاری از نواقص چهره را پوشش دهد بدون اینکه نیاز ی به انجام جراحی پر عارضه ای باشد.

کامپوزیت دندان، لمنیت دندان و بلیچینگ از جمله مواردی هستند که خواهان بسیاری دارند. با این وجود شاید فیشورسیلانت دندان کمتر به گوشتان خورده باشد. بله این روشی است برای محافظت از دندان های پشتی. اغلب افراد هدفشان از انجا خدمات زیبایی دندان تنها اصلاح طرح لبخند است بدون اینکه توجهی به سلامت دندان ها نیز داشته باشند. اما این روش می تواند محافظ خوبی برای دندان ها باشد.

در ادامه این نوشتار بیشتر با این روش آشنا خواهید شد:

فیشورسیلانت دندان چیست؟

فیشورسیلانت در واقع روکشی پلاستیکی برای محافظت از دندان ها است. این لایه زمانی که روی دندان ها را می پوشاند مانع از ورود ذرات غذا و باکتری ها به سطح و شیار دندان ها خواهد شد. این عمل می تواند برای پیشگیری از پوسیدگی دندان ها استفاده شود.

از فیشورسیلانت برای چه دندان هایی استفاده خواهد شد؟

این لایه محافظ تنها برای دندان های پشتی که به دندان های آسیای بزرگ شهرت دارند استفاده می شود . این دندان ها به علت موقعیت خود و همچنین دارا بودن شیارها و سوراخ های کوچک بیشتر در معرض آسیب و پوسیدگی قرار دارند. این روش برای دندان هایی نیاز است که دارای شیارهای عمیق هستند. بنابراین افراد می توانند با مراجعه به دندانپزشک و معاینه دندان ها متوجه شوند که به این خدمات نیازمند هستند یا خیر.

فیشور سیلانت

فیشورسیلانت چگونه انجام می شود؟

برای انجام فیشورسیلانت دندان لازم است دندان ها قبل از قرار گیری فیشورسیلانت مایع، به خوبی تمیز و پاک سازی شوند. در مرحله بعد این مایع روی دندان قرار گرفته و زمانی را برای خشک و مستحکم شدن نیاز خواهد داشت. برای این کار دندانپزشک از نور فرابنفش برای استحکام مواد روی دندان ها استفاده خواهد کرد. لازم به ذکر است که این روش هیچگونه دردی نداشته و ظاهر دندان با انجام آن تغییری نخواهد کرد.

مزیت استفاده از فیشورسیلانت

همانطور که اشاره شد این ماده جهت پر کردن شیارهای دندان های آسیای بزرگ استفاده می شود. دندان های انتهایی بیشتر از سایر دندان ها در معرض آسیب هستند و  قرارگیری باکتری ها روی دندان موجب پوسیدگی آن ها خواهد شد. بنابراین اگر روی این دندان ها محافظی قرار داشته باشد، می تواند میزان آسیب دندان را به حداقل رساند.

سایر مزیت های روش فیشورسیلانت عبارت اند از:

  • سهولت در مسواک زدن
  • پیشگیری از پوسیدگی دندان ها
  • محافظ از دندان های کودکان
  • جلوگیری از نفوذ باکتری به شیار دندان ها
  • ایجاد استحکام مینای دندان

میزان ماندگاری فیشورسیلانت چه مدت زمان است؟

این روکش محافظ عمری چند ساله دارد، اما با این وجود انجام معاینات مرتب از دندان ها می تواند شما را از میزان ماندگاری آن مطلع سازد. ممکن است پس از یک سال بنابر عادت های غذای افراد و یا عدم توجه به بهداشت دهان و دندان این لایه محافظ از بین برود، با این معاینه دندانپزشک می تواند از سلامت این لایه اطمینان حاصل کند و یا در صورت از بین رفتن با اضافه کردن موا د میزان آسیب دیدگی را برطرف کند.

در چه سنی می توان از فیشورسیلانت استفاده کرد؟

از این روش می توان برای کودکانی که تازه دندان های آسیای آن ها روییده است استفاده کرد در غیر این صورت در بازه سنی 11 تا 14 سال نیز استفاده از فیشئرسیلانت توصیه می شود.

فیشور سیلانت را جایگزین مسواک نکنید!

برخی تصور می کنند استفاده فیشورسیلانت می تواند جایگزین مسواک زدن باشد، اما این نکته بسیار حائز اهمیت است که این ماده می تواند مسواک زدن را سهل و آسان کند، اما نمی تواند جایگزین آن باشد. بنابراین اگر از این روش استفاده کرده اید باید به مانند گذشته به بهداشت دندان ها توجه داشته باشید.

اهیمت انجام فیشورسیلانت برای کودکان

همانطور که می داند کودکان در رعایت برخی نکات بهداشتی دهان و دندان مثل مسواک زدن مقاومت دارند؛ از طرفی نگه داری دندان های آسیای آن ها بسیار حائز اهمیت است، بنابراین والدین باید با استفاده از این روش روند پوسیدگی دندان های کودکان شان را کنترل کنند. فیشورسیلانت می تواند در سن 6 تا 12 سالگی به خوبی از دندان های آسیای کودکان محافظت کند.

هزینه فیشورسیلانت

هزینه این روش بنابر تعداد واحد های دندانی که نیازمند استفاده از فیشورسیلانت هستند متغییر خواهد بود. بنابراین افراد می توانند با مراجعه به بهترین دندانپزشک و معاینه دندان ها از تعداد دندان هایی که نیازمند استفاده از این روش هستند آگاهی یابند و درباره میزان هزینه نیز با پزشک خود گفتگو داشته باشند.

سخن پایانی

مراقبت از دندان ها به خصوص در دوران کودکی بسیار حائز اهمیت است. به یاد داشته باشید همانطور که زیبایی دندان بسیار مهم بوده و می تواند تاثیر به سزایی در ایجاد لبخندی زیبا گذارد سلامت آن ها نیاز باید مورد توجه قرار گیرد. بنابراین اگر به طور مکرر برای ترمیمم اصلاح طرح لبخند به دندانپزشک مراجعه می کیند این بار از او بخواهید تا سلامت دندان های تان را نیز بررسی کند.

دکتر مریم قرائی

دکتر مریم قرائی

دکتر مریم قرائی در سال ۱۳۶۰ از دبیرستان روشنگر دیپلم تجربی خود را دریافت نموده اند و در کنکور سال ۱۳۶۱ که دانشگاه ها پس از مدت ۳ سال تعطیلی بازگشایی شدند در رشته دندانپزشکی دانشگاه تهران پذیرفته شدند و در سال ۱۳۶۷ از دانشگاه تهران فارغ التحصیل شدند. پس از گذراندن ۵ سال طرح خارج از مرکز در بیمارستان شهید لواسانی تهران ، به استخدام وزارت نفت درآمدند و در بیمارستان وزارت نفت واحد دندانپزشکی فعالیت نمودند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا