دکتر مریم قرائی

مراحل ترمیم دندان با کامپوزیت

آیا مراحل ترمیم دندان با کامپوزیت را می دانید؟ کامپوزیت یکی از مواد پر کننده همرنگ دندان است. شاید تا به اینجا به مهم ترین مزیت آن پی برده باشید. این ماده همرنگ دندان است و می توان از آن برای ترمیم دندان های جلویی استفاده کرد. ظاهر زیبایی آن مزیت اصلی نسبت به آمالگام دندانی معمولی است. اما آیا می دانید مراحل ترمیم دندان با مواد همرنگ چیست؟ مزایا و معایب آن نسبت به سایر مواد پر کننده دندان را می دانید؟ این مقاله را بخوانید.

مراحل ترمیم دندان با کامپوزیت

شناخت مراحل پر کردن دندان با کامپوریت باعث می شود که در هنگام مراجعه به مطب دانپزشک آرامش ببیشتر داشته باشید. بنابراین توجه شما را به مراحل آن جلب می کنیم.

ترمیم دندان با کامپوزیت چگونه در نظر گرفته می شود؟

تزریق آمپول بی حسی

در مرحله اول برای آنکه در حین انجام اقدمات دندانپزشکی دردی احساس نکنید، لازم است دندان شما بی حس شود. بنابراین 10 دقیقه قبل از شروع انجام اقدامات، دندان شما بی حس می شود. در این مرحله لازم است اگر داروی خاصی مصرف می کنید و یا بیماری قلبی دارید، دندانپزشک خود را در جریان قرار دهید.

از بین بردن پوسیدگی سطحی دندان

دندان شما ممکن است به عصب رسیده باشد. همچنین ممکن است دچار پوسیدگی سطحی شده باشد. در هر صورت لازم است پوسیدگی از سطح دندان شما برداشته شود . در صورت لزوم عصب کشی دندان صورت بگیرد.

پر کردن دندان با مواد کامپوزیت

در این مرحله دندان به خوبی تمیز می شود. موارد کامپوزیت با چسب مخصوص به نام باندینگ به دندان می چسبد و بخش های لازم را پر می کند.  ترمیم دندان با کامپوزیت به صورت لایه به لایه انجام می شود.

مراحل ترمیم دندان با کامپوزیت

ترمیم دندان شکسته با کامپوزیت

از کامپوزیت می توان برای ترمیم دندان های شکسته نیز استفاده کرد. این کار علی الخصوص در دندان های جلویی که در معرض دید هستند و فشار کمتری به آن وارد می شود، مرسوم است.

مزایای ترمیم دندان با کامپوزیت

این درمان مزایایی دارد که مهم ترین آن زیبایی است. می توان دندان های شکسته را نیز به کمک کامپوزیت به خوبی ترمیم کرد. از دیگر مزایای پر کردن دندان با کامپوزیت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

در این نوع ترمیم تنها بافت های پوسیده و آسیب دیده دندان خارج می شود. در ترمیم دندان با این ماده همرنگ کمترین میزان تراش به بخش های سالم دندان وارد می شود. بنابراین برای پوسیدگی و آسیب های سطحی همیشه اولین انتخاب کامپوزیت است.

هزینه کامپوزیت دندان

رنگ کامپوزیت را در هنگام ترمیم دندان می توان تنظیم کرد. با آنکه ممکن است کامپوزیت با مرور زمان دچار تغییر رنگ شود، اما این موضوع نیز قابل اصلاح است. بنابراین برای ترمیم دندان های جلویی از کامپوزیت ونیر استفاده می شود.

ترمیم دندان با کامپوزیت چقدر دوام دارد؟

عمر ترمیم دندان با مواد همرنگ چقدر است؟ با آنکه این موضوع به مراقبت های بعد از آن بستگی دارد، اما می توان یک زمان حدودی به آن اختصاص داد. پر کردن با مواد رزین کامپوزیت معمولاً 5 الی 10 سال دوام می آورد. با این حال، برخی از افراد موفق می شوند مواد پرکننده را برای مدت طولانی تری نگه دارند. در واقع، برخی از بیماران این پر کننده را برای 12 سال یا بیشتر نگه می دارند. شاید با خواندن ین بخش این سوال برایتان مطرح شود که مراقبت های بعد از ترمیم دندان با کامپوزیت شامل چه مواردی می شود؟

برای جلوگیری از آسیب لازم است بعد از ترمیم در همان روز از غذاهای نرم استفاده کنید. همچنین بهداشت دهان و دندان خود را رعایت کنید و از جویدن غذاهایی با سختی زیاد با دندان ترمیم شده خودداری کنید.

ترمیم دندان با مواد همرنگ

عوارض ترمیم دندان با کامپوزیت

مواد ترمیم کننده دندان معمولا بسته به وضعیت دندان فرد انتخاب می شود. در برخی شرایط لازم است ترمیم دندان با مواد دیگری انجام شود. در برخی موارد که پوسیدگی دندان عمیق است و یا در موارد آسیب به دندان های آسیا، ممکن است دندانپزشک به شما پیشنهاد کند ترمیم دندان با آمالگام را انجام دهید. چرا که آمالگام از استحکام بیشتری برخوردار است.

اما همه این موارد دلیل بر ضعف هر کدام از مواد پر کننده دندان نیست. با آنکه هیچ ماده ای نمی تواند جایگزین دندان های طبیعی فرد شود.

همچنین لازم است بدانید کامپوزیت در مقابل پوسیدگی دندان ضعیف تر است. بنابراین اگر ترمیم دندان خود را با کامپوزیت انجام داده اید، لازم است مراقبت های بهداشتی را رعایت کنید.

سوالات متداول

دکتر مریم قرائی

دکتر مریم قرائی

دکتر مریم قرائی در سال ۱۳۶۰ از دبیرستان روشنگر دیپلم تجربی خود را دریافت نموده اند و در کنکور سال ۱۳۶۱ که دانشگاه ها پس از مدت ۳ سال تعطیلی بازگشایی شدند در رشته دندانپزشکی دانشگاه تهران پذیرفته شدند و در سال ۱۳۶۷ از دانشگاه تهران فارغ التحصیل شدند. پس از گذراندن ۵ سال طرح خارج از مرکز در بیمارستان شهید لواسانی تهران ، به استخدام وزارت نفت درآمدند و در بیمارستان وزارت نفت واحد دندانپزشکی فعالیت نمودند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا