دکتر مریم قرائی

11 اصل برای حفظ سلامت دندان

شاید شما نیز در مورد هزینه های زیاد دندانپزشکی و یا در زمینه های مختلف پزشکی شنیده باشید. امروزه هزینه های درمان رو به افزایش است و به دلایل اقتصادی و تحریم ها و معیشت ضعیف مردم این گونه هزینه ها یک بار اضافه بر دوش خانواده ها خواهد بود . حال در مواجهه با این موضوع چه کاری می توان انجام داد؟ بله درست است پیشگیری کرد. پیشگیری در همه موارد جواب خواهد داد ولو در مورد دندان تاثیر بیشتر به جا می گذارد . در ادامه به توضیح بیشتر بهداشت دهان و دندان و اثر بخشی آن توضیح خواهیم داد و 11 اصل برای حفظ سلامت دهان و دندان را به شما خواهیم گفت.

درمان پوسیدگی دندان

تاثیر بهداشت در سلامت دندان

هر کدام از آسیب های دندانی به خاطر کوتاهی هایی است که در رعایت بهداشت دندانی صورت گرفته است. عموما افراد تصورات درستی در مورد دندان ندارند و فکر می کنند دندان عضو سختی است که هیچ گاه مورد صدمه قرار نمی گیرد و همچنان به وظایف عملکردی خود ادامه می دهد. اما پوسیدگی ها و جرم هایی که به مرور روی دندان ایجاد می شود علاوه بر آسیب به دندان ها باعث انواع بیماری های لثه می شوند.

انواع دندان درد

درد های دندانی به طور کلی به دو دسته تقسیم می شوند:

دسته اول دردهایی هستند که با عوامل خارجی ایجاد می شوند و دسته دیگری از دردها هستند که بدون دخالت هیچ گونه عامل خارجی به وجود می آیند.

دردهایی که اصطلاحا خود به خود هستند بسیار کوبنده ، تیز و نبض دار و بسیار شدید است. در این حالت درد به اوج خود رسیده و در نهایت فروکش می کند و مرتب تکرار می شود . در واقع این روند نشان دهندده این موضوع است که عصب دندان دچار مشکل است .

و اما اگر درد تنها موقعی ایجاد شود که سرما و یا شیرینی باعث آن شده است، این درد ها نشان می دهند که هنوز عصب ها درگیر نشده اند و با یک ترمیم سطحی مشکل قابل درمان است و از بین می رود.

حفظ سلامت دندان

برای حفظ سلامت دندان چکار کنیم؟

از نخ دندان به صورت هر روز استفاده کنید. برخی املاح غذایی با وجود مسواک نیز از بین نمی روند و باید با نخ دندان آن را از بین برد.

برای اینکه هنگام شب به مدت طولانی دهان بسته است . این موضوع بسیار اهمیت دارد که در ابتدای روز و قبل از خودن صبحانه حتما از مسواک استفاده نمایید.

اگر از مواد شیرین و قنید استفاده می کنید سعی کنید آن را در وعده های اصلی غذا میل نمایید.

از مواد حاوی فلوراید مانند ماهی و لبنیات به وفور استفاده کنید.

استفاده از سبزیجات و میوه ها در بین وعده غذایی

اگر نمی توانید به سرعت بعد از میل غذا از مسواک استفاده نمایید حتما دهان خود را با آب بشویید تا اسیدهای درون دهان رقیق شوند.

دوری کردن از دخانیات به خصوص سیگار کشیدن که در پوسیدگی و از بین رفتن دندان ها تاثیر بسزایی دارد.

اگر خونریزی بین دندان های خود مشاهده می کنید و یا لثه ها ملتهب و عفونی شده است حتما در این خصوص به دندانپزشک خوب مراجعه نمایید.

سطح دندان های خود را تمیز نگه دارید. سطوح دندان نیز به اندازه ریشه دندان ها اهمیت دارند.

مراقبت از دندان

اهمیت معاینه دندان

سوالی که در ذهن اکثر افراد وجود دارد این مسئله است که آیا در صورت نداشتن درد نیز باید به دندانپزشک مراجعه نمایند یا نه ؟ باید توجه شود در واقع معاینه های منظم باعث می شود که دندان ها دچار درد نشوند و قبل از اینکه احساس درد به وجود آید و یا شدت یابد ، درمان لازم برای آن ها انجام شود . جالب است بدانید افرادی که سالانه برای برطرف شدن پوسیدگی دندان ها و یا جایگزینی دندان از دست رفته شان هزینه می کنند بسیار کمتر از هزینه های تمام شده چکاپ های دوره ای می باشد.

کلام آخر

شاید این موضوع برای شما ساده به نظر برسد اما بهداشت دهان و دندان و هزینه های ناچیزی که در ابتدا شما را درگیر می کند به مرور زمان خیلی معقول تر از هزینه های درمانی است که در صورت آسیب به دندان ها به شما وارد می شود . در نتیجه با مراجعه زودهنگام به بهترین دندانپزشک ترمیمی و زیبایی ، وضعیت دندان هایتان را در شریط سالم حفظ نمایید.

 

دکتر مریم قرائی

دکتر مریم قرائی

دکتر مریم قرائی در سال ۱۳۶۰ از دبیرستان روشنگر دیپلم تجربی خود را دریافت نموده اند و در کنکور سال ۱۳۶۱ که دانشگاه ها پس از مدت ۳ سال تعطیلی بازگشایی شدند در رشته دندانپزشکی دانشگاه تهران پذیرفته شدند و در سال ۱۳۶۷ از دانشگاه تهران فارغ التحصیل شدند. پس از گذراندن ۵ سال طرح خارج از مرکز در بیمارستان شهید لواسانی تهران ، به استخدام وزارت نفت درآمدند و در بیمارستان وزارت نفت واحد دندانپزشکی فعالیت نمودند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا